Akşam 7’den Sonra Yemezsem Kilo Verir Miyim?

Bir çok kişi akşam yeme atakları olduğu için kilo veremediğini söylüyor. Çeşitli yollarla da bunu engellemeyi deniyor. Bunlardan en yaygın olanı da akşam yemek yememek. Peki bu doğru bir çözüm mü ? Kilo vermeyi sağlar mı?

Akşam yemeğinden sonra ağzına bir şey almamak?

Diyelim ki ortalama 00:00’ da uyuyan birisiniz ve 19:00’den sonra hiçbir şey yemiyorsunuz… Vücudunuzun, zihninizin uykuya dalmadan önce hissettiği son şey ”açlık” olabilir. Çünkü muhtemelen en son 19:00’de yemek yediyseniz, yatma saatinize doğru vücudunuz açlık sinyalleri göndermiş olacaktır. Zaten sonrasında 7–8 saat uykuda da herhangi bir gıda tüketimi yapmıyorsunuz. Bu açlığı daha da hissetmenize neden olur.

Vücudu aç bırakmak vücudun stresini arttırır, böyle bir durumda vücut stres hormonlarını salgılar ve biz daha da strese gireriz, yemek yemediğinizde vücut ”bir kıtlık mı var?” diyerek metabolizmayı daha yavaş çalıştırma eğiliminde olabilir. Ayrıca gün içerisinde çok fazla enerji alımı gerçekleşiyorsa, akşam 19:00’den sonra yemek yememek size kilo verdirmez. Çünkü temelde sihirli bir besin, çay, çorba yoktur. Kilo vermek çok basit bir formüle dayanır: Eğer harcadığınızdan daha az enerji alırsanız kilo verirsiniz.

Akşam yemek asıl problem olmayabilir.

Akşam yemek yemezsem kaç kilo veririm?

Vücut uzun süre aç kaldığı için ve belli bir saatten sonra çok fazla enerji almadığı için bir kilo verme söz konusu olabilir. Ancak bu ilk önce kas ve sudan olacaktır. Bu, özellikle kadınlarda selülit oluşumuna neden olur. Erkeklerde ise kas yükünün azalmasına neden olabilir. Uzun vadede yağ yakımı da sağlanacaktır.

Ancak 19:00’den sonra yemek yemeniz gereken bir düzene geçtiğinizde, normalde olması gerekenden daha kötü etkilerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca uzun süre açlık bir çok hastalığın seyrini çok daha kötü etkiliyor. Bu düzende beslenmek size uygun değilse kendinize daha fazla zarar vermenize neden olabilir.

AKŞAM YEDİĞİM İÇİN KİLO ALIYORUM NASIL ENGELLERİM?

Eğer akşam çok fazla atıştırma isteği duyuyorsanız muhtemelen gün içinde yeterince beslenmiyorsunuzdur. Problemi oluşturan sebebi bulup onu değiştirirseniz kendinizi akşamları açlığa terk etmeden, rahat bir şekilde kilo verebilirsiniz. Sebebin gündüz kısmında yeterince beslenmemek olup olmadığını anlamak için kendinize şu soruları sorun:

  1. Kahvaltı yaptım mı?
  2. Yeterince karbonhidrat tükettim mi? Yoksa ekmeksiz, pilavsız mı yemeye çalıştım her şeyi?
  3. Ara öğün yaptım mı hiç?
  4. Akşam yemeğine aşırı aç oturdum mu?
  5. Akşam yemeğinde çok fazla yemek yeme ihtiyacı hissettim mi?
  6. Öğle ya da kahvaltı yapmadan, öğün atlayarak mı günü bitirdim?

Eğer ilk 3 sorudan 2 sine hayır cevabı veriyorsanız, son 3 sorudan da 2 sine evet cevabı veriyorsanız. Kesinlikle gündüz kısmında daha fazla yemek akşam yemek yeme ataklarını önemli ölçüde azaltacaktır.

Kulağa küçük ve çok etkili gibi gelmiyor ama emin olun uygulamaya başladıkça etkilerini göreceksiniz.

Ve bu durumla tek başınıza mücadele etmek zorunda değilsiniz. Bu süreçte elinizden tutacak bir yol arkadaşına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Dünya’nın ilk yapay zekalı beslenme koçu Saf Diyet hayal ettiğiniz hayatınızı yaratmanıza yardımcı olabilir.

Hemen şu anda hiç bir kredi kartı bilgisi vermeden, 7 gün boyunca ÜCRETSİZ olarak Saf Diyet ile mesajlaşmaya başlayabilirsiniz.

www.safdiyet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.