BUNLARI YAPARSANIZ SPOR YAPIP DAHA ÇOK KİLO ALIRSINIZ.

Spor konusunu daha önce konuşmuştuk onu algılama biçimimiz, ona yüklediğimiz anlam ve onun değersizleştirilmesi konusunda daha önceki yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Ama şimdi sporun zayıflamakta ki ya da kilo almada ki etkisinden bahsedeceğiz.

Spor kilo verme konusundaki desteklerinden bağımsız olarak herkes tarafından kemik sağlığı, kas sağlığı, ruh sağlığı için önerilen bir şey bunu biliyoruz ama maalesef sadece kilo alıp-verme ile ilişkilendiriyoruz.

Eğer çok zayıfsanız insanlar size ‘’spor yapma zaten çok zayıfsın’’ diyebilirler ama aslında bu çok yanlış bir bakış açısı. Eğer başkalarına göre normal bir kiloya sahipseniz ve sağlıklı bir bedende ve psikolojide olmak için spora gidiyorsanız bunu gören bazı insanlar size ‘’neden spor yapıyorsun ki zaten fiziğin çok güzel’’ diyebilir bu da bir önceki gibi yine çok yanlış bir bakış açısı. Ama daha ilginç olanı şu; eğer bazılarına göre kiloluysanız insanların size ‘’senin spor yapıp bir şey yememen lazım’’ diye uyarması da diğer ikisi gibi çok ama çok yanlış bir bakış açısı.

Fotoğraf: Sponchia

İlk olarak şunu belirtmeliyim ki spor sizi optimuma getirecek bir aktivitedir. Yani eğer çok zayıfsanız ve kilo alamıyorsanız spor sizin kilo almanızı sağlayabilir. Eğer fazla kilonuz olduğunu düşünüyorsanız sporla birlikte beslenmenizi de desteklediğinizde spor sizin kilo vermenize yardımcı olabilir.

Sporun sadece tek bir işlevi yoktur sadece kilo verdirmez ya da sadece kilo aldırmaz. Tabi iki durumunda geçerli olabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Kilo vermek için spor yaptığınızı varsayalım. Eğer yemek porsiyonlarınız da bir değişiklik yapmıyorsanız yine de kilo kaybı yaşanabilir; fakat bu, haftalık 300- 400- 500 gr arasında olabilir(tabii ki yaptığınız sporun içeriğine göre değişir, çok ağır bir spor yapmadığınızı varsayıyorum) ama maalesef genelde ya çok kısıtlı diyetlerle spor desteklenmeye çalışılıyor ya da daha fazla yiyebilmek için spor yapılıyor.

Bir saatlik bir yürüyüşle ortalama 300–350 kalori harcandığını varsayalım (vücut ağırlığınıza ve hızına göre değişkenlik gösterir).

Bir paket diyet bisküvi yaklaşık 200 kaloridir.

Bir porsiyon künefe yaklaşık 450 kaloridir.

Bu nedenle beslenmenizde mükemmel bir alan açılmış olmayacak spor yapmaya başladığınızda. Bu noktayı kaçıran kişiler spor yapıp daha fazla kilo alabilirler.

Ve bir de en tehlikeli ve en çok kilo aldıran şeylerden bir tanesi spora aç gitmek ya da spordan sonra hiçbir şey yememek bu kesinlikle size kilo aldıracak bir yöntem.

Spora aç gitmek zaten sporda verim almanızı engeller. Kan şekeriniz düşebilir, tansiyonunuz düşebilir ve spordan daha da uzaklaşabilirsiniz. Diyelim ki spor öncesinde bir şeyler yediniz ve spora gittiniz spordan sonra hiçbir şey yememek de yine kan şekerinizin düşmesine ve birkaç saat sonra normal diyeceğinizden daha fazla yemek yemenize neden olabilir. Çünkü zaten sporda kaslarımız çalıştığı için karnımız acıkacaktır. Yemedikçe beden bir noktaya gelince sizi uyarmaya başlar. Dayanamayıp yiyince de kendinizi iradesizlikle suçlarsınız.

Spordan sonra hiçbir şey yememek tatlı krizlerini tetikleyebilir. Bu nedenle sporu hayatımıza entegre edip verimli sonuçlar almak için yapmamız gereken şey -spor etkili olsun diye- aç kalmak değil. Spora kesinlikle aç gitmemek gerekir ve spordan 1–1,5 saat öncesinde sağlıklı ya da sağlıksız olsa bile pozisyonuna dikkat ettiğiniz bir şeyler yemek; spordan 1- 1,5 saat sonra tekrar bir şey yemek hem kan şekerimizi düzenleyecektir hem de aç kalmadan, hayatımızı zorlaştırmadan kilo vermemize katkı sağlayacaktır. Spordan sonra yediğiniz şeyler ana öğün olabilir ama eğer ara öğün olacaksa da içerisinde protein bulunan besinler tercih etmenizi öneririm: Yoğurt, süt, porsiyonuna dikkat edilmiş kuruyemişler vs. ama elinizde bu seçenekler yoksa, daha sağlıksız ya da daha kalorili şeyler varsa yine kendinizi kötü beslenmiş hissetmeyin. Daha az porsiyonlarda tüketmek yine sporun sağlıklı bir şekilde hayatınıza entegre edilmesine katkı sağlayacaktır. Uzun vadede etkileri daha da güzel olacaktır.

Spor konusunda konuşacaklarımız bitmedi.

Spor ile alakalı bir önceki yazıya linkten ulaşabilirsiniz. https://medium.com/@safdiet/sporla-nasil-zayiflayamazsiniz-b2b1d6a874d

www.safdiyet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir