Detoks Suyu İle Kalıcı Olarak Kilo Verilir Mi?

Bir çok kişi kendisine ve hayatına bir çeki düzen vermek istediğinde ilk olarak yeme düzenini değiştirmek istiyor. ”Diyete başlamalıyım” diyenler de detoks suyu gibi sebze suları içmeye yöneliyor. Peki bu gerçekten gerekli mi hayatınızı iyileştirmek için?

Detoks suyu mucizevi mi?

Öncelikle fizyolojik olarak tek bir besinin mucizevi etkisi ile zayıflamamız mümkün değil, eğer size bu vaatte bulunan bir kişi varsa; diyetisyen, doktor dahi olsa lütfen itibar etmeyin: çünkü tek bir besinle kilo alma ya da kilo verme fizyolojik olarak mümkün değil. Yani bir besin kilo verdirmez, ve ne kadar kalorili olsa da tek bir besin kilo aldırmaz.

Detoks suları vitamin ve mineralden zengin sebzelerin sularıdır. Bu bakımdan özellikle suda çözünen vitaminlerden zengindir. Fakat bir öğünün ihtiyaçlarını karşılamak için yetersizdir. Çünkü proteinler, yağda çözünen vitaminler, karbonhidratlar, yağlar sağlıklı ölçüde alınmalıdır ve detoks suları bunları karşılamakta yetersizdir.

Detoks iyi bir şey mi?

Burada detoks sularının işlevini tartışıyoruz ama detoksun değil. Detoks, vücutta detoksifikasyon işlevinin yerine getirilmesini temsil eder. Geçmişten beri bir çok kültürde, dinde ve yaşam tarzında önemli bir yere sahiptir. Bizim kültürümüzdeki ramazan ayı orucunu bu bağlamda detoks yapmak ile özdeşleştirebiliriz – Ramazan ayında tutulan oruçların tamamı detokstur demiyorum, çünkü ramazan ayında normalde yenilenden bile fazla besin tüketilebiliyor.-

Detoks suları ile beslenenlerin aldıkları günlük enerji genelde 1000 kcal veya daha aşağısındadır. Zaten her öğün bir kase yoğurt yeseniz de –ki bunu önermiyorum, bu sağlıklıdır da demiyorum- kilo kaybı yaşarsınız.

Detoks sularının kilo verme sürecinin bir parçası olmasının sebebi düşük enerji sağlamaları. Yani daha az kalori aldığınız için kilo vermenizi destekler.

Uzun vadede ise zaten sürdürülebilir olmadığı için kalıcı kilo kaybı yaşamak da mümkün değildir. Verilen kilolar 3–5 günde 2–3 kilo olunca da verilen kiloların çoğunun yağ değil, kas ve su kaybı olması beklenilen bir şeydir.

Peki detoks suyu ne için tüketilmeli?

Eğer yakın zamanda tatil, misafir vs. nedeniyle daha katı ya da normal beslenmenizden daha farklı beslendiyseniz ve bağırsaklarınızda ağrı hissediyorsanız, birkaç gün bağırsakları dinlendirmek amacıyla detoks sularını gün içinde içmek, sıvı beslenmek ve az kalorili beslenmek, sindirim sistemini yormamak için mantıklı olabilir, bu süreçte kilo verme işlevi de gerçekleşebilir ama amaç bu olmamalıdır.

Eğer sebze meyve tüketemiyorsanız ama onların karışımları ve sularını tüketmekten keyif alıyorsanız, adına detoks suları denen bu karışımları evde yapabilirsiniz. Ayrıca besinlerden daha fazla vitamin mineral almaya ihtiyacınız varsa, bu durumda yine detoks suları denilen içecekleri gün içinde tüketebilirsiniz.

Detoks suyu olmadan nasıl kilo veririm?

Normalde yediğiniz yemekleri doğru porsiyonda yiyerek de aldığınız enerjiyi düşürebilirsiniz. Bir şey tek başına kilo aldırmaz ama onun porsiyonu aldırabilir. Pizzayı ele alalım. Bir pizzanın tamamı ile 2 dilimi sizi aynı potansiyelde etkilemez.

Belli bir dönem sadece kilo vermek için detoks suları içmek ya da yeme düzeninizi değiştirmek sonrasında aşırı yemek yeme atakları oluşturabilir, diyet bittikten sonra hızla kilo almanıza neden olabilir.

Bunu yaşamamak için ve diyet yapma döngüsünden çıkmak için normalde yediğiniz yemeklerle kilo vermeyi öğrenmenizi öneririm.

Bu süreçte elinizden tutacak bir yol arkadaşına ihtiyacınız varsa Dünya’nın ilk yapay zekalı beslenme koçu Saf Diyet ile yazışabilir ve hangi yemekten ne kadar yiyerek kilo verebileceğinizi anında sorup öğrenebilirsiniz.

Unutmayın küçük değişiklikler dönüşümü yaratır.

Çokça Sevgiler,

Diyetisyen Sultan Aylin Fesli

Saf Diyet Diyetisyen Ekibi


www.safdiyet.com

Okumanızı önerdiğimiz diğer yazı:

Diyet Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.