DETOKS SULARI İLE KALICI OLARAK ZAYIFLANIR MI?

Ticarete tabi ki karşı değiliz ama detoks? Suları? Sağlık?

Neyse…
Bu yazıyı okuduktan sonra güvendiğiniz dağlara kar yağabilir, çünkü detoks suları ve etkileri düşündüğünüzden daha farklı.

Öncelikle fizyolojik olarak tek bir besinin mucizevi etkisi ile zayıflamamız mümkün değil, eğer size bu vaatte bulunan bir kişi diyetisyen, doktor dahi olsa lütfen itibar etmeyin: çünkü ya çok yanlış biliyorlar ve bildiklerini öğretiyorlar ya da size sadece para gözüyle bakıyorlar. Onun için detoks suyunun içinde mucize bir madde ile zayıflama işleri tamamen hurafe.

Detoks sularının en önemli içeriği vitamin ve mineralden zengin sebzelerdir. Bu bakımdan özellikle suda çözünen vitaminlerden zengindir. Fakat bir öğünün ihtiyaçlarını karşılamak için yetersizdir. Çünkü proteinler, yağda çözünen vitaminler, karbonhidratlar, yağlar sağlıklı ölçüde alınmalıdır ve detoks suları bunları karşılamakta yetersizdir.

Burada detoks sularının işlevini tartışıyoruz ama detoksun değil. Detoks her zaman önem verilmiş, kelime anlamı olarak da detoksifikasyon işlevinin yerine getirilmesini sağlayan bir araçtır. Bizim kültürümüzdeki ramazan ayı orucunu bu bağlamda özdeşleştirebiliriz- ramazan ayında tutulan oruçların tamamı detokstur demiyorum, çünkü maalesef biz ramazan ayında normalde yediğimizden bile fazla yiyip sağlığımızı tehlikeye atıyoruz-.

Detoks sularını almak, bunu ve etkilerini deneyimlemek istiyorsanız en azından size bu detoks ürünlerini pazarlayan ya da öneren kişilerin detoksifikasyondan sorumlu en önemli 2–3 organı sayabildiğinden emin olun. Karaciğerin, bağırsağın, böbreğin ne demek olduğunu azcık bildiklerinden emin olun. Eğer bunları bilmiyorsa sağlığınızda çıkabilecek problemlerin de sorumluluğunu siz alın, çünkü bu tarz ürünleri pazarlayan birçok kişi ben diyetisyenim, doktorum diye bir iddia da bulunmuyor, sizler gidip alıyorsunuz, araştırmadan.

Detoks sularının kalorileri genelde 1000 kcal veya daha aşağısındadır. Bu bağlamda zaten her öğün bir kase yoğurt yeseniz de –ki bunu önermiyorum, bu sağlıklıdır da demiyorum- kilo kaybı yaşarsınız.

Uzun vadede ise zaten sürdürülebilir olmadığı için kalıcı kilo kaybı yaşamak da mümkün değildir. Verilen kilolar 3–5 günde 2–3 kilo olunca da verilen kiloların çoğunun yağ değil, kas ve su kaybı olması beklenilen bir şeydir.

Peki bu içecekler ne için verimli kullanılabilir: eğer yakın zamanda tatil, misafir vs. nedeniyle daha katı ya da normal beslenmenizden daha farklı beslendiyseniz ve bağırsaklarınızda ağrı hissediyorsanız, birkaç gün bağırsakları dinlendirmek amacıyla sıvı beslenme ve az kalorili beslenmek, sindirim sistemini yormamak mantıklı olabilir, bu süreçte kilo verme işlevi de gerçekleşebilir ama amaç bu olmamalıdır diyorum.

Eğer sebze meyve tüketemiyorsanız ama onların karışımları ve sularını tüketmekten keyif alıyorsanız, adına detoks suları denen bu karışımları evde yapabilirsiniz, daha fazla vitamin mineral alımı için bu isimli içecekleri tüketebilirsiniz, bu süreçte de kilo verme işlevi gerçekleşebilir ama yine amaç bu olmamalıdır diyorum.

Peki gerçek bir detoks neye benzer ? Merak etmeyin onu da konuşacağız.
www.safdiyet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir