Diyet Çeşitleri: Sezgisel Beslenme Ve Daha Fazlası

diyet-çeşitleri

Bir çok kişi hayatını düzene sokmak, daha konforlu ve mutlu olduğu versiyonunu yaratmak istediğinde ilk olarak beslenme düzeninden başlıyor. Fazla kilosu olduğunu düşünenler de kilo vermek için diyet yapmayı tercih ediyor. Haydi diyet çeşitleri neler beraber bakalım.

Araştırmalara göre kilo vermek için bir diyet çeşidi uygulayan her 20 kişiden sadece 3’ü bir ayın sonuna kadar devam edebiliyor. Bunun en önemli sebebi, ‘’ Uygulanılan diyet çeşidi gerçekten bu kişiye uygun mu? Etkili bir şekilde kilo vermesini sağlar mı?’’  sorularını sormadan diyete başlamak. 

Etki oluşturan bir diyet çeşidi derken şunu kastediyorum: Siz bir diyet çeşidini bedeninizde, hayatınızda bir etki görecek kadar sürdürebilirseniz, yani sürdürülebilir bir davranış değişikliği yaparsanız o zaman o diyet çeşidi etkili bir diyettir sizin için. 

Kendime uygun diyet çeşidini nasıl bulurum?

Öncelikle yaşam şartlarınızı, önceliklerinizi, yemek yeme eyleminden beklentinizi, hayat temponuzu  hesaba katarak bir seçim yapmalısınız. 

En fazla tercih edilen 5 diyet çeşidini inceleyelim ve hangisi size daha uygun buna siz karar verin. 

Diyet Çeşitleri

  1. Şok diyetler 

Şok diyetler günlük alınan enerjinin 1200 kaloriden daha az olması demektir.  Bu tarz diyetler kısa vadede tartıda hızlı bir düşüş gösterir. Eğer sürdürülebilir olursa kişi uzun vadede yoğun bir yağ kaybı yaşayabilir. Ama ilk etapta kaybedilen kiloların çoğu kas ve sudandır. Çok uzun süre bu tarz bir diyet çeşidini uygulamak ve istenilen kiloya gelindiğinde normal yeme düzenine dönmek obezite riskini arttırdığı gibi, kişinin psikolojisini de olumsuz etkilemektedir. Ayrıca vitamin minerallerden yeterince alındığını kontrol etmek için bu tarz bir diyet çeşidini uygulayan kişinin maksimum üç ayda bir tahlil yaptırmasını öneririm. 

2. Karbonhidratsız diyetler

Karbonhidrat alımının aşırı kısıtlandığı bu diyetlerde sahneye protein kaynağı olan besinler çıkar. Ekmek, tatlı, makarna, bisküvi, pilav, börek, simit, galeta hatta bazen meyve gibi karbonhidrat içeren besinlerin neredeyse hiç tüketilmemesi anlamına gelir. Bu açığı kapatmak için de sebze, yağ, protein grubundan oluşan bir beslenme düzeni oluşur. Fazla hayvansal yağ tüketildiğinde bu kalp-damar hastalıkları riskini önemli ölçüde arttırmaktadır. Ayrıca yetersiz karbonhidrat alımı B grubu vitaminlerinin eksik alınmasına neden olabilir. 

3. Ketojenik diyet listeleri

Ketojenik diyette temelde karbonhidratsız beslenme prensibine sahiptir. Ancak, burada temel farklılık yağın fazla tüketilmesidir. Bu diyet türü ile ilgili ayrıntılı yazımıza ulaşmak için buraya tıklayın.

4. Diyet listeleri

Bir diyetisyen aracılığı ile yazılmış olan diyet listelerinde, sizin hayat dinamikleriniz göz önüne alınarak belli ayarlamalar yapılır. Ancak diyetisyene özel olarak gitmeyenler için internette bir çok kaynakta, gazetelerde, dergilerde, TV kanallarında çok fazla diyet listesi önerisi bulunmaktadır. Bunların bir kısmı sağlıklı oranda karbonhidrat, yağ, protein içerirken bir kısmı sizin farkında bile olmadan daha sağlıksız olmanıza ve yetersiz beslenmenize neden olabilir. 

Diyet listeleri sağlıklı oranda hazırlansa da, sürdürülebilir olmamasının en önemli sebebi sosyal hayattaki değişikliklere uyum sağlayamaması ve yemekleri pişirmek için ekstra zaman gerektirmesidir. Bazen aile üyelerinin hepsi aynı yemeği yerken, diyet listesi uygulayan bir kişi kendisine ayrı yemek yapmak zorunda kalabilir. 

5. Sıvı beslenme diyetleri

Bu diyet çeşidi de tıpkı şok diyetler gibi 1200 kalori altında günlük enerji alımı sağlayabilir. Ancak, şok diyetlerde katı besinler, protein kaynakları tüketilirken sıvı beslenmede bu çoğunlukla sebze, meyve suları ve Smoothie şeklinde olmaktadır. Bu durum yine kısa vadede vücut ağırlığında yoğun bir azalış sağlar. Ancak bu azalış tıpkı şok diyetlerde olduğu gibi kas ve suyun daha fazla olduğu bir azalıştır. 

6. Sezgisel beslenme 

Diyet çeşitleri arasında son zamanlarda popüler olanlardan birisi de Sezgisel beslenmedir. Kişinin açlık tokluk sinyallerini dinleyerek, herhangi bir menü kısıtlaması veya diyet prensibi izlemeden, her besin türüne eşit mesafede durarak beslenmeyi hedefler. Hepimiz dünyaya geldiğimizde sezgisel besleniriz. Ancak, görüp öğrendiğimiz, örnek aldığımız, okuduğumuz, izlediğimiz çeşitli kaynaklar bizim yeme eylemini yeniden yorumlayıp, şekillendirmemize neden olabilir. Diyet kültürü aç kalmayı ulvileştirdikçe, sezgisel beslenme eğilimi azaldı. Sezgisel beslenme aslında kişinin bedeninin, ruhunun, zihninin en dengede olduğu haline gelmesini sağlar. 

Sezgisel beslenmenin uygun olmadığı kişiler ise kronik hastalığı olanlardır. Örneğin diyabetli bir bireyin açlık tokluk sinyalleri anlık olarak çok radikal bir biçimde değişebilir ve belli bir beslenme prensibi uygulamaları daha doğru olabilir. 

Şimdi… Artılarını eksilerini düşünerek hangi diyet türünün size daha uygun olduğunu düşünün. 

Sezgisel beslenerek kilo verebilir miyim?

Sezgisel beslenmede kilo vermek bir amaç değildir ama farkındalıklı yeme davranışınız yoksa sezgisel beslenmeye başladığınızda daha farkındalıklı yemeye başladığınız için kilo verme yaşanacaktır. Bazı insanlar sezgisel beslendikçe kilo alırken bazı insanlar uzun süredir hiç olmadıkları kiloya inebilirler. Ve en önemlisi o kiloda kalırlar. 

Sezgisel beslenmenin en önemli özelliği besinleri iyi-kötü diye ayırmayıp, besinlerle yanlış ilişkiler kurmamaktır. Kişi pizza istediğinde pizza yer, salata yemek istediğinde salata yer. 

Eğer uzun süre çok fazla diyet çeşidi uygulayıp açlık tokluk sinyallerinizi dinlemekte zorlandıysanız, esnek beslenme ile kilo vermeyi deneyebilirsiniz. En nihayetinde de sezgisel beslenerek hayatınıza devam edebilirsiniz. 

Eğer esnek bir şekilde, sevdiğiniz yemeklerden doğru porsiyonda yiyerek yemeklerle olan ilişkilerinizi düzeltmek ve sevdiğiniz yemeklerle kilo vermeyi deneyimlemek ister misiniz? Dünya’nın ilk yapay zekalı beslenme koçu Saf Diyet ile mesajlaşabilirsiniz. Nasıl bir şey olduğunu merak ederseniz hiç bir kredi kartı bilgisi vermeden 7 gün boyunca ÜCRETSİZ olarak konuşmak için www.safdiyet.com dan üye olabilirsiniz. 

Sevgiler,

Diyetisyen Sultan Aylin Fesli

Saf Diyet Diyetisyen Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.