DİYET LİSTELERİ İLE ZAYIFLANIR MI?

Önceden dışarıda yemek lüks ve keyfî bir eylemken artık evde yemek evde daha lüks bir hale gelmeye başladı. Hiç dışarıdan yemek yemeyip sürekli kendi pişirdiğini yiyip içen insanlara hayranlıkla bakıyorum, eğer onlardan biriyseniz elinizdekinin kıymetini bilin lütfen…

Dışarıda muhakkak bir şeyler yemek zorunda kalıyoruz. Bazen sağlıklı bazen sağlıksız tercihler yapmak durumunda kalıyoruz.

Özellikle çalışma hayatında olanlar öğle yemeklerini genelde iş yerine yakın olan restorantlarda yemek zorunda kalıyorlar. Yorucu ve stresli bir işte çalışan bu kişiler için öğle yemeğinde 1 saatlik mola ve iş yerinden dışarı gitmek onlar için iyi bir aktivite olabilir. Diyet listelerinde yazan besinler çalışanlar için ulaşılabilir değilse evden yapıp getiriyor ve önemsedikleri arkadaşları ile sohbet ederek geçirdikleri öğle yemeğinden feragat ediyor olabilirler. Üstüne bir de akşam eve gelindiğinde aile bireylerinin yemeğinden ayrı olarak kendine diyet listesinde yer alan yemekler yapmak büyük bir külfet halini alabilir.

Büyük bir hevesle bu listeler uygulanmaya çalışılsa da fiziksel yorgunluk, psikolojik yorgunluk üst üste gelince diyet listeleri çokta sürdürülebilir olmuyorlar. Metropol yaşamı düzeninde belki de diyet listelerinin modası geçti diyebiliriz. Moda ile diyet listesinin ne alakası var diyebilirsiniz. Aslında çok alakası var. Çünkü diyet listeleri günümüzde modasına göre veriliyor yani eğer ketojenik beslenme modaysa ketojenik diyet listesi veriliyor, glutensiz beslenme modaysa glutensiz diyet listesi verilmeye başlanıyor vs. Bu nedenle genel olarak herhangi bir diyet yaklaşımının bir listeye yazılması ve o listenin hayatınıza entegre edilip edilmemesini sorgulayalım.

Sosyalleştiğiniz, birileri ile planlar programlar yaptığınız buluşmalar hatta heyecan veren iş toplantıları ile dolu bir hayatınız var diyelim. Eğer “ ben çok sosyalim kilo veremem “ diyorsanız, öncelikle yine “ diyet yapma “ fikrini zihninizde kötü bir şey olarak algılıyorsunuz demektir. Sosyal olmak insanlarla kontakta olmak yaratıcılığı, psikolojik sağlığı olumlu etkileyen bir durum ama siz diyet yaparken bundan feragat etmek zorunda olduğunuzu düşünüyorsanız zaten kilo verme fikri zihninizde özgürlüğünüzün kısıtlandığı, çok fazla fedakârlık yaptığınız bir şey olarak kodlanabilir. Zihni’nizde can sıkıcı bir hal alır.

Diyet listesini takip etmeye çalışırken hayatınızın zorlaştığı bir sürece merhaba demiş oldunuz ama aslında zayıflamayı özgür, mutlu olmak için istememiş miydiniz? E, baştan kaybettiniz.

Onun için daha sürdürülebilir ve var olan şartlara en uygun beslenme yaklaşımını benimsemek her zaman sonuca daha mantıklı bir yoldan ve hayatınızdan ödün vermeden gitmenizi sağlar.

Peki kimler diyet listesine uymalıdır?

Kronik bir hastalığı olanlar, kısa süreli ya da uzun süreli aldığı besin öğelerinin besinlerin içeriğine göre hesaplanarak özenle hazırlanmış diyet listelerine uyması gerekebilir. Bu durumda içerdiği protein , yağ ve karbonhidrat hesaplanmış olduğu için bu listelere uyum sağlamaları tedavinin bir parçasıdır.

www.safdiyet.com

Fotoğraf: Monfocus

1 thought on “DİYET LİSTELERİ İLE ZAYIFLANIR MI?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir