Diyet Listesi Etkili Mi?

Kilo vermek isteyen bir kişi ilk olarak doğru ve planlı bir diyet listesi arıyor. Bu diyet listeleri ne kadar iyi olursa olsun, çoğu kişi diyet listelerine uymakta zorlanıyor. Peki neden?

Önceden dışarıda yemek lüks ve keyfî bir eylemken artık evde yemek daha lüks bir hale gelmeye başladı. Bu durum diyet listesi uygulamaya çalışanlar için biraz tatsız olabilir. Hiç dışarıdan yemek yemeyip sürekli kendi pişirdiğini yiyip içen insanlara hayranlıkla bakıyorum. Eğer onlardan biriyseniz elinizdekinin kıymetini bilin lütfen…

Ancak dışarıda muhakkak bir şeyler yemek zorunda kalıyoruz. Bazen sağlıklı bazen sağlıksız tercihler yapmamız gerekiyor.

Özellikle çalışma hayatında olanlar öğle yemeklerini genelde iş yerine yakın olan restorantlarda yemek zorunda kalıyorlar. Diyet listesi uygulamaya başlamak, bundan vazgeçmelerini gerektirebilir. Çünkü, diyet listelerinde yazan besinler her lokasyonda ulaşılabilir olmayabilir.

Ancak hesaba katılmayan bir kaç nokta var. Yorucu ve stresli bir işte çalışan kişi, öğle yemeği bahanesiyle 1 saatlik mola vermeye çok ihtiyaç duyuyor olabilir.

Ayrıca, evden yemek getiren kişi arkadaşları ile sohbet ederek geçirdiği öğle yemeğinden feragat ediyor olabilir. Ve bu, diyet yapan kişinin soyutlanmış hissetmesine neden olabilir.

Akşam yemeği de bu senaryodan farklı değil. Kişi, aile bireylerinin yediklerinden ayrı olarak kendisine diyet yemek yapmak durumunda olabilir. Bu, diyet yapan kişinin daha stresli olmasına neden olur.

Diyet listesini sürekli kontrol etmek zor.

Kimler diyet listesi uygulamalı?

Bazı kronik hastalıklarda besinlerin önemi çok büyüktür. Diyetin içerdiği protein, yağ ve karbonhidrat hesaplanmalıdır. Ve bu tedavinin bir parçası olmalıdır.

Diyet listesine uyamıyorsam ne yapmalıyım?

Büyük bir hevesle diyet listelerine başlanır. Fakat; fiziksel ve psikolojik yorgunluk, diyet listelerinin sürdürülmesini engeller.

Etkili bir diyetin ilk koşulu sürdürülebilir olmasıdır. Yani, ne kadar iyi planlanmış olursa olsun, bir diyeti sürdüremiyorsanız, o diyet, size uygun değildir.

Sağlıklı olmak hem fiziksel hem mental sağlığı kapsamaktadır. Belki çok sağlıklı besleniyorsunuz. Ama eğer mutlu değilseniz bu, sizin için çok sağlıklı bir diyet şekli olmayabilir.

Arkadaşlarınızla ve ailenizle geçireceğiniz kaliteli zamandan vazgeçmeden kilo vermeyi deneyin.

Diyelim ki çok renkli bir sosyal ve iş hayatınız var: Arkadaş buluşmaları, heyecan veren projeler ve iş yemekleri ile dolu bir hayatınız var. Eğer “ ben çok sosyal ve yoğunum, hep dışarıda yiyorum, kilo veremem “ düşüncesi varsa, korkmayın. Esnek beslenme ile kilo vermeyi hedefleyebilirsiniz.

Sosyal olmak, yaratıcılığı ve mental sağlığı olumlu etkileyen bir durumdur. Bu nedenle bundan ödün vermeden kilo vermek için normalde yediğiniz şeyleri yiyerek kilo vermeyi öğrenmeniz gerekir.

Kilo vermek için seçtiğiniz diyet yolu, sizin hayatınızı iyileştirmeli. Size bedel ödeterek, sizi zorlayarak hedefe götürmemelidir.

Peki diyet listesi olmadan nasıl kilo veririm?

Bir şey tek başına asla kilo aldırmaz ya da verdirmez. Basitçe gün sonunda aldığınız enerji, harcadığınız enerjiden düşükse kilo kaybı gerçekleşir.

Onun için diyete başladığınızda hemen sevdiğiniz yemekleri hayatınızdan çıkarmaya çalışmayın. Çoğu zaman yedikleriniz değil, onların porsiyonları problemdir.

Esnek beslenmeyi hayatınıza entegre etmek için seçeceğiniz 2 yol var:

  1. Kalori saymak
  2. Saf Diyet

1. Diyet listesi yerine kalori saymak

Bu yöntemle temelde belli bir kaloriyi geçmemeye çalışırsınız. İstediğinizi yersiniz; fakat yediğiniz şeylerin kalorilerini düzenli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir.

Ancak bu yöntemin bazı dezavantajları var. Yapılan araştırmalara göre sürekli besinlerin kalorisini kontrol etmek, besinlerle ilişkiyi bozabiliyor ve takıntı oluşturabiliyor.

Çeşitli kalori sayaçları uygulamalarını Google Play ve App Store üzerinden indirebilirsiniz.

2. Saf Diyet

Saf Diyet, Dünya’nın ilk yapay zekalı beslenme koçudur. Kişinin, istediği yemekten ne kadar yemesi gerektiğini hesaplar. Örneğin, bir davettesiniz ve çeşitli kalorili besinler var. Bu besinlerden yemek istediklerinizi Saf Diyet’e yazdığınızda, size anında hangi besinden ne kadar yemeniz gerektiğini söylüyor. Bunu yaparken de sizin bilgilerinizi baz alarak bir hesaplama yapıyor. 2 yılda geliştirdiğimiz özel bir algoritmayla çalışır. Bu sayede diyetisyeninize sorar gibi doğru porsiyonlar alırsınız.

Saf Diyet, Telegram isimli mesajlaşma platformunda çalışır. Bu nedenle ekstra bir uygulama indirmenize gerek kalmaz.

Ücretsiz denemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Çokça Sevgiler,

Diyetisyen Sultan Aylin Fesli

Saf Diyet Ekibi

www.safdiyet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.