Diyet Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

Merkezinde senin olmadığın bir diyet motivasyonu seni ancak bir kaç hafta maksimum bir ay devam ettirir. Merkezinde ”senin” olmadığın her hangi bir diyette geçici bir süre istikrarlı olursun ama sonrasında ya başladığın noktaya geri dönersin ya da başladığın noktadan daha da gerisinde bulursun kendi.

Diyet Motivasyonunun Temeli Nedir?

”Merkezde olmak” demek bencillik demek değildir. Eğer sen iyi, mutlu, huzurlu olursan çevrende iyiliğe, mutluluğa ve huzura ihtiyacı olan sevdiklerine de destek olursun.

Bu nedenle diğer konularda olduğu gibi diyet yaparken ki motivasyonun da kendinle ilgili olmalı.

Kendini kandırmadığın ve sabote etmediğin bir diyet motivasyon kaynağına ihtiyacın var. Kendini sabote etmek ve kandırmakla ilgili olarak sana bir örnek vereyim: daha sağlıklı olmak için diyete başladığını varsayalım ama diyetinde bulunan besinler ve diyet planının katı olmasından dolayı arkadaşlarınla görüşmüyorsun veya kendini aç bırakıyorsun hatta diyete uymadığında kendini suçluyorsun, kendine kızıyorsun . Bu kendini “sağlıklı olmaya çalışma” yalanına sığınarak sağlıksız bir psikolojide bırakıp sabote ettiğinin göstergesidir.

Diyetteki Motivasyon Kaynağı Ne Olmamalı?

Herhangi bir düğün, davet, organizasyon için başkalarının seni nasıl göreceği konusunda bir şeyler yapma ihtiyacını, bir haftada 3–4 kg vermeyi sağlayan sağlıksız diyetlerle taçlandırdığın zaman kendine saygısızlık yapıyorsun. Herhangi bir organizasyon senin diyet motivasyon kaynağın olmamalı. Çünkü bundan daha iyisini hakediyorsun.

Karşı cinsi etkilemek ya da partnerinin takdirini kazanmak için onun isteğiyle bedenini değiştirmek öz benliğine sahip çıkmadığın bir durumdur. Ama bu buz dağının görünen kısmıdır. Asıl problem birisi için zayıflıyorsan aynı insana öfke duyduğunda, kızgın olduğunda, intikam almak istediğinde yine bedenini kullanarak kilo alabilir ve başkası için kendini sabote edebilirsin. Bu bakış açısı ve davranış bir şeylerin acısını kendinden çıkarmana neden olabilir. Bu hakkı kimseye vermemek için kimse için de bedenini iyi anlamda bile olsa değiştirmemek gerekir. Ayrıca seni olduğu gibi kabul etmesi gereken tek bir insan var oda sensin eğer kendini olduğun gibi kabul edemiyorsan o zaman seni olduğun gibi kabul edemeyen bir insanı da hayatından çıkarman gerektiğini idrak edemezsin.

Diyet Motivasyonu Nasıl Kalıcı Olarak Sağlanır?

Neyin diyet motivasyon kaynağı olarak kullanılmaması gerektiğini konuştuk şimdi de neyin seni ileriye taşıyacak bir faktör olabileceğini konuşalım. Diyelim ki birkaç kilo değil daha uzun süreli ve daha fazla kilo vermen gereken bir süreç seni bekliyor. Bedenini daha fazla kullanma potansiyeli ve bunu düşündüğünde heyecanlanmak daha gerçek bir diyete başlama motivasyonudur. Bu bağlamda kolay kaybedilebilir bir diyet motivasyonu da değildir.

Kendini sağlıklı besinlerle ve yemeklerle donattığında kendine karşı sorumluluğunu yerine getirmiş, kendine iyi bakıyormuş ve kendine hak ettiği değeri veriyormuş gibi hissediyorsan o zaman sağlıklı yemekleri yediğinde ve sağlıklı davrandığında (sağlıklı davranmaktan kastım;”doyduğunda bırakmak” ) o zaman bu diyet motivasyon kaynağı seni her zaman heyecanlandıracak ve yine senin merkezde olduğun, SAF bi’ diyet motivasyon kaynağı olmuş olacak.

Şimdi birazcık daha derine inelim: Eğer uzun süredir fazla kiloya sahip olmayla mücadele ediyorsan ya da herhangi bir yeme bozukluğu davranışı gösterdiysen, o zaman kendini her sevgisiz hissettiğinde ya da ailene, partnerine, arkadaşına tepki vermek için onlara inat yemek yediğinde vücuduna, ruhuna ve zihnine aldığın her şeyi teker teker bıraktığın ve bunun görünen kısmında kilo olduğu bir süreç yaşayabilirsin. Yani her attığın adımda kendinle buluşmaya gidiyorsun… işte bu mükemmel bir diyet motivasyonu ve macera olabilir.

Bu macerada SAF DİYET’ in, senin elinden tutmasını istersen bundan mutluluk duyacağımızı bilmeni isteriz. www.safdiyet.com ‘a tıkla ve aramıza katıl.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.