DİYETİ BOZARSAM NE OLUR ?

Buna hem sizin yaşadığınız deneyim olarak hem de resme yukardan bakan dışardan bir göz olarak cevaplayabiliriz. 
Öncelikle en sık yaşanan zayıflama serüvenine sizin açınızdan bir bakalım: 
Bir diyete nasıl başlıyorsunuz, başlarken nasıl ilerliyorsunuz, diyeti neden bozuyorsunuz ve diyeti bozduğunuzda ne oluyor?

Çoğunlukla zayıflamak isteyen kişiler, yaptıklarının tamamen yanlış olduğuna inandıkları bir sistem, bir zayıflama yöntemi seçerler. Ve bu yöntemin bu sistemin gerektirdiği gibi kendilerini yanlış, eksik hissedip radikal kararlar alırlar.

Bu durumda, ikinci hamle şöyle olacaktır: Yapılan bütün şeylerin tam tersini yaparak, daha önce yediklerini yemeyerek, yemediklerini ise yiyerek zayıflamaya karar verilir.

Müthiş öyle değil mi ?

Üçüncü hamle ise bir günde değiştirilen beslenme düzeninin uygulamaya başlanmasıdır. Az yemek ya da aç kalmak, belli başlı şeyler dışında bir şey yememek…

Bu düzenle mutlu güzel bir gün geçirildi, hatta sonraki birkaç gün daha bu şekilde geçirildi. Bravo! Herşey yolunda öyle değil mi?

Sonra bir gün arkadaşlar dışarı çağırır ya da aile yemeği daveti çıkar ama zayıflamak isteyen kişiler katılmayıp ne kadar iradeli olduklarına kendilerini ikna ederler.

Ama işte o gün geldi ve yenmemesi gereken bir şeyler yendi. Yani DİYET BOZULDU.

Peki ya sonra ?

Bravo “Bozmuşken bir sürü yiyeyim bari, yarın daha sıkı bir diyete başlayacağım.“ diyip normalde yenilenden çok daha fazlasını yemeye hazırlar artık.

Sonra ertesi gün olduğunu ve yine”iradesiz” bulduğunuz senaryo gerçekleşti.

Elinizde kalan kendini yetersiz hissetmek, beceriksiz, iradesiz hissetmek ve sonrasında belki de kendinizden öç alır gibi daha fazla yemek…

Eğer bu hikayede kendinizi buluyorsanız sizde sorgulamanız için tek bir şey sormak istiyoruz : “Bu bedene yazık değil mi?”

Peki durum, resme dışardan bakınca nasıl, biliyor musunuz?

Kendinize uygun olmayan bir zayıflama yöntemi seçmişsiniz ve ısrarla farklı formlarda o zayıflama yöntemini takip ediyorsunuz.

Eğer günde 5 paket hazır gıda, abur cubur vs tüketiyorsanız bunu 2-3 e indirmek de kendinizi takdir edebileceğiniz bir şey. Günde 15 dilim ekmek yiyorsanız bir anda ekmek tüketmemek yerine 10 dilim ekmeğe düşürseniz de emin olun işe yarayacaktır ve bu da takdir edilesi bir davranıştır.

Aslında siz iradesiz olduğunuzu düşünürken içinizdeki özgür ruh ve zihniniz sizi uyarıyor : “Ben böyle iyileşemem, yanlış yoldasın “ diye .

Kendinize anlayışlı olmak, isteklerinize saygı duymak sizi daha özgür ve daha huzurlu yapacaktır. Huzurlu ve özgür hissettiğinizde bir besine bağımlılık sergilemeyeceksinizdir. Doyunca sofradan kalkacak, sağlıklı sağlıksız ne olursa bedenini dinleyip doyunca bırakacak ve farketmeden fazla kilonuz varsa zayıflayacaksınızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir