En Etkili 3 Diyet Türü

Bir çok kişi hayatını iyileştirmek istediğinde ilk adımı diyet yapmaya başlayarak atıyor. Peki her diyet size uygun mu? Buna karar vermenize en etkili 3 diyet türü yazımız yardım edebilir.

Yapılan araştırmalara göre her sürdürülebilir olmayan bir diyet türü ile kilo verdiğinizde geri alıyorsunuz. Hem de başlangıç kilosuna ek olarak 2 kg ile. Bu nedenle yaptığınız diyet türünü en baştan iyice incelemeniz en doğrusu.

Bu yazıyı okumanız ve en doğru diyeti araştırıyor olmanız zaten bedeninize ve onun ihtiyaçlarına önem verdiğinizi gösteriyor. Tebrikler en sağlıklısını yapıyorsunuz.

1. Diyet Türü: Diyet Listeleri

Diyet listeleriyle daha önce kilo vermeyi denemiş ama kilo verememiş olabilirsiniz. Bu aslında etkisiz bir diyet türü denediğinizi göstermez. Ancak bu noktada 2 tane soru sormak gerekir:

  1. Bu diyet listesini bir diyetisyen mi hazırladı?
  2. Bu diyet listesi çok fazla yasak barındırıyor mu?

Eğer size özel hazırlanMAmış, internette bulduğunuz ya da profesyonel olMAyan biri tarafından hazırlanmış bir liste uygulamaya çalıştıysanız, diyetinizi sürdüreMEmeniz aslında çok normal.

Diyet listesinde bulunan besinlerin toplam kalorisinin:

  • %45-60’ı karbonhidratdan
  • %15-18′ i proteinden
  • %20-25’i yağdan oluşmalıdır. (Dünya Sağlık Örgütü önerisi doğrultusunda)

Bu yaklaşıma uzak olan bir diyet listesi ile kilo vermeye çalıştıysanız da bunu sürdürmekte zorlanabilirsiniz. Örneğin; elinizdeki diyet listesi karbonhidratsız beslenmeye uygunsa, bir kaç hafta yapıp sonrasında bırakmanız da çok normal.

İyi hazırlanmış bir diyet listesi size kılavuz olma niteliğinde olursa çok etkili bir diyet türü olabilir.

Kılavuz olmak ne demek peki?

Bir diyet listesi ile kilo verip istediğiniz kiloya ulaşmanız için o diyetin size yol göstermesi lazım. Ancak yol göstermek ve patron olmak iki farklı şeydir. Maalesef bir çok kişi diyet listesini kendisinin patronu yapıyor ve diyette yazmayan bir şey yediğinde kendisini suçlu ve iradesiz hissediyor.

Halbuki, diyet listelerinin içerdiği porsiyonlar ve besinler aynı olmasa da porsiyon kontrolü ile başka menüler de tüketilebilmeli.

Örneğin; diyet listenizde 4 çorba kaşığı pilav yazıyor. Ancak siz o gün makarna, ekmek ya da patates yemek istemiş olabilirsiniz. Bu durum diyetinize uymadığınızı göstermez.

2. Diyet Türü: Kalori Sayaçları

Kalori sayaçları besinlerin siz de oluşturduğu tokluk hissi ve verdiği enerjiyi anlamanız açısından etkilidir. Bu da besinleri tanıyarak uzun süre diyete devam etmenizi sağlayabilir.

Ayrıca besinleri tanımak size bir farkındalık da kazandırabilir. Mesela çok kısa sürede tükettiğiniz bir besin size yoğun bir enerji sağlıyor olabilir. Eğer o besin sizin için olmazsa olmaz değil ise tüketim sıklığınızı azaltabilirsiniz. Böylece esnek bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Ancak maalesef madalyonun bir de diğer yüzü var. Yapılan araştırmalar, kalori saymanın yediğiniz şeylerin kalorisini takıntı haline getirmenize neden olabileceğini söylüyor. Eğer ipin ucu kaçarsa etkili ve sürdürülebilir bir diyet olmaktan çıkar.

3. Diyet Türü: Esnek Beslenme

Esnek beslenmede farkındalığa dayalı bir beslenme şeklidir. Ve en etkili diyet türlerinden biridir.

Bu düzende bazen kalorili yemeklere de yer vererek kilo verme gerçekleşir. Önemli olan şey doyunca bırakmaktır. Bu bağlamda sezgisel beslenmeye benzer. Ancak sezgisel beslenme de kilo verme amacı yoktur. Esnek beslenme de ise kilo verme amacı vardır. Bu nedenle enerji alımı kısıtlaması söz konusudur.

Peki bazen kalorili besinler tüketebiliyorsam nasıl kilo veririm?

Aslına bakarsanız kilo vermek özünde aldığın enerjinin yaktığından daha az olması ile gerçekleşir. Size bunu uzun süre sağlayan diyet, en etkili diyet türüdür.

1 tabak makarna(yaklaşık 12 kaşık) ve 6 çorba kaşığı makarna size aynı oranda enerji sağlamaz. Ya da bir parça tatlı ile bir tam porsiyon tatlı size aynı oranda enerji vermez.

Esnek beslenme de porsiyon kontrolü baskındır.

Şu anda bu yazıyı okuduğum Saf Diyet hangi diyet türüne dahil?

Saf Diyet bu 3 diyet türünün birleşimidir.

Saf Diyet, Dünya’nın ilk yapay zekalı beslenme koçudur. Bir mesajlaşma platformu olan Telegram üzerinden çalışmaktadır.

Telegram’dan bir arkadaşınıza mesaj yazar gibi ne yemek istediğinizi yazıyorsunuz. Saf Diyet de size ne kadar yemeniz gerektiğini hesaplayıp bildiriyor.

Bir diyet listesinin oluşturulma prensipleri ile porsiyon hesaplar. (%45-60 karbonhidrat, %12-15 protein, %20-25 yağ)

Almanız gereken kaloriye uygun porsiyon hesaplar. Ama her yediğinizin kalorisini belirtmez. Böylece sizi takıntılı hale getirmez.

Hiç diyet konseptine uymayan bir menü de olsa porsiyon verir. Esnek bir şekilde beslenerek ayda 2-4 kg arasında kilo kaybetmenizi sağlamaya çalışır.

Eğer bu yöntem sizin psikolojik ve fiziksel sağlığınız için iyi görünüyorsa. Kendinizi en az 1 ay buna adamanızı ve bu yeni nesil diyet türünü denemenizi öneririm.

Şu anda hiç bir kredi kartı bilgisi vermeden 7 gün boyunca ÜCRETSİZ kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken websiteden ücretsiz bir şekilde kayıt olmak. www.safdiyet.com

Çokça Sevgiler,

Diyetisyen Sultan Aylin Fesli

Saf Diyet Diyetisyen Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.