En Etkili Diyet Hangisidir?

”Bu sefer farklı olacak” diye umduğun ve bu umutla başladığın bir çok diyet kendini değersiz, yetersiz, kabul görmeyen biri olarak hissetmenle biter. İşte bu kısır döngüden kurtulmak için en etkili diyet : Saf Diyet.

En Etkili Olmayan Diyet Türü Nedir?

Hikaye genelde şöyle başlar: Aynaya bakılır ve zayıflama zamanı geldi denilir. Bir hevesle hemen kepek ekmekler, diyet bisküviler, light peynirler vs. alınır. En etkili diyet yöntemi diye hangi diyet seçildiyse ona uygun malzemeler doldurur dolapları. Bir gün öncesine kadar fastfoodlar, aile yemeklerinde tüketilen geleneksel yemekler, arkadaşlarla buluşunca tüketilen tatlılar yok olmuş gibi bir gün sonra bunların hepsine çizgi çekilir, çünkü en etkili diyeti bunlardan soyutlanarak yapabilirsin diye düşünürsün. Yarın büyük gündür: Di̇yet’in ilk günü!

İlk günlerin kolay mı zor mu geçtiği kişiden kişiye göre değişir ama genelde problem ilk günler de olmaz. Problem,  en etkili diyeti yapmak için hayatından çıkarmaya çalıştığın yemeklerle karşılaştığında ortaya çıkar. Örneğin: 5 gündür hiçbir yasaklı gıdadan tüketmedin ama 5 günün sonunda sevdiğin birinin doğum günü için sosyal bir ortamda buluştunuz diyelim. Pastalar, börekler seni, sen de onları keserken , kendine ne kadar iradeli olduğunu kanıtlamaya çalışırsın. ”Bu sefer diyetini etkili bir şekilde yap, sakın yeme!” dersin.

Sana da tanıdık geldi mi bu hikaye ?

En etkili diyet her sene değişiyor ama deneyim hep aynı oluyor.

Etkili Bulduğum Bir Diyeti Neden Bozuyorum?

Esarete artık dayanamadığında…

2 seçenek vardır önünde: Ya çok az yersin ve “Kahretsin yine bozdum şu diyeti” diye hemen kendini başarısız hissedersin ya da “Tamam bugün bozdum ama yarın söz çok iradeli bir şekilde devam edeceğim”dersin, ikinci ihtimalin en kötü yanı şudur: Normalde 1 dilim yiyeceğin şeyi “bir daha yemeyeceğim(yiyemeyeceğim diyette olduğum için)“ diye düşündüğünden, kıtlık bilincine girip 2-3 katı yeme ihtimalin yükselir. Ertesi gün de tartılırsan 5 günde aç kalarak verdiğin kiloların seninle dalga geçer gibi tartıda el salladığını görebilirsin. İki seçenek de aynı sonuca götürür seni: başarısızlık hissi

Kendini başarısız hissettiğinde normalden daha fazla ve keskin sözler vererek ertesi güne başlarsın, sonra tekrar aynı sahne tekrarlanır. Bir kaç “iradeye sahip olamama- bu tanımı sizlerin böyle adlandırdığını düşünerek yapıyorum- “ vakasından sonra, kendini yetersiz, iradesiz hissedersin.

Ve en nihayetinde ”benden bir cacık olmaz” bakış açısıyla da kendinden intikam alır gibi daha da fazla yemek yeme davranışı sergilersin – tabi her zaman kilo verme arzusu akıldadır, hatta aklı ele geçirmiştir bu fikir- .

Sonra aradan biraz daha zaman geçer tekrar karar verilir ve tüm döngü tekrar gerçekleşir.

Her sene yeni bir ”etkili diyet türü” çıkar ama biz aslında hep aynı şeyi yapar, farklı sonuç bekleriz.

Bu sefer gittiğin yolu değiştir!

Peki Nedir En Etkili Diyet’in Sırrı?

En etkili diyet türü, hayatında yemekten vazgeçemeyeceğin/ vazgeçmediğin yemekleri doğru porsiyonda tüketerek kilo vermendir. Diğer türlü belli bir süre hayatını değiştireceksin ama o ”en etkili diyeti” hayatın boyunca hep yapamayacaksan tekrar bu döngüye gireceksin.

Son kez diyet yapmak için sevdiğin yemeklerle porsiyon kontrolü ile kilo vermeyi öğrenmelisin.

Merak etme sen iradesiz değilsin, yanlış değilsin; sadece ”en etkili diyet” sandıkların yanlıştı.

Sen de son kez kilo vermek için websitemizi ziyaret et ve kayıt ol. www.safdiyet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir