HAMİLEYKEN KİLO VERİLMELİ Mİ?

Hamilelik süreci ile ilgili doğru bilinen yanlışların başında ‘’iki kişilik yemek yeme’’ eylemi gelmektedir. Aslında bu hiç de doğru bir bakış açısı değil, hem annenin hem bebeğin sağlığını tehlikeye atmamak için öncelikle annenin hamile kaldığındaki vücut ağırlığının değerlendirilmesi gerekiyor.

Fotoğraf: Pixabay

Eğer anne hamile kaldığında çok zayıf ise, ilk 3 aylık periyotta (1. Trimester) kilo almaya başlaması önerilir.

Eğer anne hamile kaldığında normal vücut ağırlığında ise, ilk 3 ayda kilo almasına gerek kalmadan bebeğin gelişimi sağlıklı bir şekilde ilerler. Burada önemli olan kaloriler değil, bazı maddelerin yeterli ve önerilen düzeyde alınmasıdır. Yani anne çok kilo alıp kalsiyumdan fakir besleniyorsa bu süreçte iki kişilik yemek yemesinin bir yararını görmeyecektir.

Eğer annenin vücut ağırlığına göre boyu kilolu kategorisindeyse ilk 3 ay kilo almamasını hatta ilk 6 ay kilosunu korumasını bekleyebiliriz. Bu noktada doktorun geribildirimi yol göstericidir.

Eğer normal kilo ağırlığında hamile kaldıysanız ilk 3 ay zayıflamayı amaçlamak yerine kilonuzu koruyup beslenme içeriğinizi zenginleştirmeyi amaçlamak çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Peki kilonuzun normal olup olmadığını nasıl hesaplarsınız?

BKI = kilo(kg) /boy2 (m2)

Çıkan sonuca göre:

Eğer BKI 18’den küçükse zayıf,

Eğer BKI 19–24.9 arasındaysa normal ağırlık

Eğer BKI 25–29 arasındaysa kilolu

Eğer BKI 29’dan fazla ise obez olarak değerlendirilir.

Araştırmalara göre hamilelikte yetersiz kilo kazanımı ve fazla kilo kazanımı çocuğun ilerde obez olmasına neden olabiliyor. Bu nedenle popüler düzene uyum sağlamak için hamilelikte kilo vermeye kalkışmak hem bunu öneren insanlar için etik değil hem de çocuğunuzun sağlığı için geri dönülmez sonuçlar doğurabilir. Ayrıca iki kişilik yemek yerine tükettiğiniz besinlerin içeriklerini revize etmek daha rahat bir hamilelik süreci geçirmenizi sağlayacaktır.

www.safdiyet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir