HAMUR İŞLERİ YİYEREK DE ZAYIFLANAMAZ MI ?

Çoğu zaman zayıflamaya karar verdiğimizde ilk uyguladığımız strateji : ‘’ekmeği kesmek’’ yani genel adıyla karbonhidrattan kısıtlı beslenmek, öyle değil mi?

Bunun doğru bir strateji olup olmadığını ve ekmek konusunu daha sonra detaylı inceleyeceğiz ama şimdi ekmekten daha kalorili olup hayatımızdan çıkaramadığımız ama hayatımızdayken de nasıl kilo vereceğimizi bilemediğimiz hamur işlerinden bahsedeceğiz.

Fotoğraf: Malidate Van

Hamur işleri hayatınızın ne kadar içinde? Kültürel olarak, beslenme alışkanlığı olarak hamur işleri hayatınızda büyük bir yer mi kaplıyor? Eğer gerçekten küçüklüğünüzden beri büyük bir yer kaplıyorsa kesinlikle hamur işleri tüketerek zayıflamanız gerekiyor evet kulağa tuhaf geldiğinin farkındayım ama en etkili, sürdürülebilir ve kilo verdikten sonra tekrar kilo almamanızı sağlayacak yöntem bu yöntemdir.

Peki hamur işleriyle zayıflamanız nasıl mümkün olabilir? Aslında bu sorunun cevabı çok basit hamur işlerine hangi öğünde, hangi saatte ya da hangi koşullarda maruz kalıyorsunuz? Örneğin okulun veli toplantısı olduğu günler kahvaltıda poğaça yemeniz gerekiyor diyelim normalde kaç adet poğaça yiyorsunuz kendinize bu soruyu sorun eğer üç adet poğaça tüketiyorsanız bunu 1.5 adete düşürmek zaten poğaçadan gelecek kaloriyi %50 azaltmanız anlamına gelmektedir.

Eğer öğünlerinizi hamur işleriyle geçirdiğiniz zamanlar sık sık oluyorsa bazı ufak değişikliklerle yine öğününüzü hamur işi ile geçirerek de kilo verebilirsiniz. Örneğin öğle yemeklerini börekle geçirdiğiniz günler oluyor diyelim. Normalde öğle yemeğinde canınız börek istediğinde üç kare dilim su böreğiyle doyuyorsanız; zayıflamaya karar verdiğinizde ve öğle yemeğinde su böreği yemek istediğinizde 1–1,5 kare dilim su böreği ve yanında kocaman bir sebze söğüş tabağı ile aynı derecede doygunluk hissine ulaşabilirsiniz. Böylece börekten aldığınız kaloriyi %50 azaltmış olacaksınız.

Ekmeği ve hamur işlerini hayatından çıkardığında diyet işinin sarpa sardığını birçok insanda gözlemledim. Bu nedenle hayatınızdan çıkaramıyorsanız, zehir pozisyondadır bakış açısı ile daha az porsiyonlarda hamur işleri tüketerek zayıflama sürecinize hamur işlerini dahil etmenizi öneririm(eğer hastalık, alerji vs gibi bir durum söz konusu değilse).

Ama eğer hamur işlerini yakın zamanda fazlasıyla tüketmeye başladıysanız kültürel olarak ya da geçmişten gelen davranışlar olarak hamur işlerine o kadar da alışkın değilseniz; hamur işlerini tüketmek sürekli hamur işleri tüketen insanların bedenlerinde verdiği tepkiden daha farklı tepkiler verebilir sizin bedeninizde. Ödem vs gibi etkiler sizi normalden daha fazla etkileyebilir ve bu durumda davranış değişikliği ile hamur işlerini hayatınızda azaltmak mantıklı ve doğru bir hamle olabilir.

Hamur işleriyle ilgili göz ardı edilen çok önemli noktalar var. Mesela böreği ele alalım hayatımdan ekmeği tamamen çıkardım diyen birçok insan; bir düğünde, bir davette ya da başka herhangi bir organizasyonda ekmek yemekten çekinirken böreğin ucundan da olsa tadına bakmayı ihmal etmiyor (bunu defalarca gözlemledim).

Yufkaya sarılı börekler hacim olarak küçük görünebilir ama kalori anlamında zannettiğiniz kadar küçük değildir. İçerisine yağ, peynir, zeytin de girdiğinde, hali hazırdaki daha fazla yağ içeren maddeler eklendiği için ekmekten daha kalorilidirler -boyutları daha küçük olsa dahi -.

Bu nedenle eğer önünüzde hamur işleriyle ekmek arasında bir tercih yapma durumunuz olursa ekmekten yana bu tercihi kullanmak daha mantıklıdır.

www.safdiyet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir