Her Şeyi Yiyerek Kilo Vermek Mümkün Mü?

Sigara tüketiminin sağlıklı olduğu hatta doktorlar tarafından onaylandığı belirtilerek piyasaya çıktığında istenilen sonucu elde edemeyip, sigaranın zararlı olduğunu haykırdıklarında ise satışlarında artışlar olduğunu biliyor muydunuz? Şimdi bunun kilo vermek ile ne ilgisi var diye düşünüyor olabilirsiniz; fakat bu örnek aslında insanların algıları ile nasıl oynanabildiğini ortaya koyuyor. Her gün yeni bir diyet türü çıkan ve diyet hap/gıda/çay sektörünün en gelişmiş olduğu yerlerde obezitenin daha da artması bunun kanıtıdır.

Geleneksel Beslenerek Kilo Verilir Mi?

Bu yazıda geleneksel mutfağımızda bulunan yemeklerin (çorba, salata, sulu yemekler, tatlılar, börekler, pideler vs) ‘’her şey’’i barındırdığını düşünerek sık sık ‘’her şey’’ yerine ’’ geleneksel yemekler’’ demeyi tercih ettim.

Geleneksel beslenmeyle, topraktan gelen besinlerle sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşarken birisi size diyet bisküvi getirseydi yemezdiniz değil mi? Ama birisi size ’’pirinç çok zararlı, hem de hiç vitamini yok’’ derse o zaman diyet bisküvi yedirmeyi başarabilir. Fonksiyonel ürünlerin gelişmesi güzel bir şey ama kilo vermek için bu besinlere ihtiyacınızın olduğunu düşünmenize gerek yok.

Geleneksel beslenmede her şey vardır; gerektiğinde börek, pasta, çörek de vardır. Peki modern düzende kimler geleneksel beslenebiliyor ki? Hazır gıda, paketli ürün tüketimi daha yaygın, daha ulaşılabilir hale geldi.

Geleneksel Kahvaltı ile Kilo Vermek

Peki pirinç, ekmek; geleneksel yemekler bu kadar suçlanırken, bayramlarda ‘’Aman geleneksel yemekleri yiyip kilo almayın’’ uyarıları her yerdeyken araştırılmalar ne diyor? Ekonomik olarak alım gücü arttıkça obezite artıyor diyor, alım gücü artanlar geleneksel yemekler değil ; hazır, paketli ürün ve bizim kültürümüzde olmayan fastfood tüketen kişilerin büyük çoğunluğunu oluşturuyor. Ekonomik olarak gelişmiş yerlerde: İstanbul, Batı Karadeniz gibi bölgelerde obezite oranı daha fazlayken; günlük hayatta geleneksel beslenme oranı ise daha düşüktür.

Büyüdüğünüz topraklara, çocukluğunuzda yediğiniz besinlere (gıdalara değil) güvenin. Bağırsaklarınız da bu topraklarda yetişen besinleri ve pişirilen yemekleri tüketmeye daha yatkındır. Eğer küçükken sağlıklı boy gelişimi, sağlıklı kilo artışınız varsa o zamanlar yediğiniz bulgur pilavı yanına patatesli sulu yemek zehir değilse, bugün de bulgur pilavı yanına içinde patatesli bir şey yemek zehir değil merak etmeyin. Kilo vermek için salataya muhtaç değilsiniz.

‘’Unutmayın zehir porsiyondadır. ‘’

Diyet Ürünler Kilo Vermek İçin Gerekli mi?

Her besini yemekten çekinen bizler, içinde bin bir türlü koruyucu, renklendirici ve vücuda etkileri henüz bilinmeyen maddeleri içeren hazır gıdaları başında ”diyet” yazdığı için, sadece kilo vermek için yerken çok cesuruz. ”Peki ya kaloriler ne olacak?” diyor olabilirsiniz. O zaman porsiyon kontrolünün mantığını biraz daha açalım. 1=3 olamaz. Yani bir adet baklava yediğinizde hatta bir ısırık baklava aldığında diyeti bozduğunuzu düşünmeyin. Bir lokma almakla bir tepsi baklava yemeyi aynı kefeye koymayın, 1 adet baklavanın kalorisi ile 3 adet baklava kalorisi anlamlı bir şekilde farklıdır. 3 adet lahmacunun kalorisi ile 1 adet lahmacunun kalorisi de anlamlı bir şekilde farklıdır. Normalde 3 adet yiyorsanız ve kilo vermeye karar verdiğinizde bunu 1 adete düşürüyorsanız zaten yapmanız gerekeni yapıyorsunuz demektir, ‘’diyetteydim, kilo vermek için lahmacun yememem lazımdı’’ diyip vicdan azabı duyup, sadece diyet çorbalar içmek, tıpkı sigara örneğinde olduğu gibi yanlış bir algı oyununun kurbanı olmak demektir.

Zaten olması gereken , sağlıklı ve doğru olan; her şeyi yiyerek kilo vermektir. Araştırmalar da kısıtlı, yasaklı diyetlerin kilo aldırdığını destekler nitelikte.

Japonların uzun yaşamlarını neye borçlu olduklarını araştıran bir kitapta, Japonların beslenmelerinde tatlıya ve şeker kamışına da yer verdiklerini belirtiyor(tabi ki fazla oranda değil). Yani doğru porsiyonda tüketildiğinde hiçbir besin kötü değildir. Kilo vermenize de engel değildir.

Tatlı ile Kilo Vermek

Porsiyonları kontrol ettikten sonra her besin güzeldir. Pirinç bulgurdan kötü, bulgur kinoadan kötü değildir. Geleneksel beslenmenize güvenin, atalarınızın miraslarına güvenin. Bedeninize güvenin.

*Bu öneri yazısı kronik hastalığı olan, alerjik durumu olan ve hamile olanlar için uygun değildir.

Esnek beslenerek kilo vermek size hitap ediyorsa ama bu süreçte elinizi tutacak birine ihtiyacınız varsa yapay zekalı beslenme koçu Saf Diyet ile 7 gün boyunca ücretsiz bir şekilde yazışmak için bu linkten kayıt olabilirsiniz.

www.safdiyet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.