KARBONHİDRATSIZ BESLENMEK NASIL KİLO ALDIRIR?

Dünya Sağlık Örgütü(WHO)’ ne göre günlük aldığımız toplam enerjinin yaklaşık %50’si karbonhidratlardan gelmelidir(Hastalıklarda beslenme tedavisine öneri değildir.). Fakat; günümüzde karbonhidrattan fakir beslenmenin doğru ve takip edilmesi gereken mutlak hamle olduğu ile ilgili bilgileri paylaşan çok fazla kişi var, emin olun bu kişilerin çoğu ‘’uzman’’ sıfatında olsa da sürü psikolojisiyle ‘’herkes savunuyor bende bunu savunayım ‘’ diyerek yeterince sorgulamadan ve hayatlarında uygulamadan öneriyorlar bu beslenme yaklaşımlarını. Bilen bilmeyen o kadar çok kişi karbonhidrattan uzak durulması gerektiğini savunuyor ve bu bilgiyi pazarlıyor ki bazen ben bile okuduğum makalelerden, mesleki deneyimlerimden şüpheleniyorum. Acaba karbonhidrat gerçekten bu kadar suçlu ve kötü mü diye…

Fotoğraf: PublicDomainImages

Ama yok, şarlatanları bir kenara bırakalım, silkelenip kendimize gelelim, hem literatür hem de saf tecrübeler tam tersini söylüyor. Zayıflamak isteyen biri için karbonhidrat hem fiziksel sağlığın iyileştirilmesi hem de zayıflarken kişinin kendisini özgür hissetmesi açısından eşsiz bir besin öğesi.

Türkiye’nin ünlü doktorlarından birinin zayıflama kliniğinde birkaç kilo vermek için kalan birisi ile doğru bilinen yanlışlar üzerine konuşurken içler acısı şeyler duyduk. Birkaç kilo zayıflamak için gittiği yerden 1 haftada 6–7 kilo vererek normal hayatına döndüğünde diyet sektörünün nasıl daha çok kilo aldırdığıyla yüzleşmiş ve daha önce hiç tatlı istemezken, sürekli tatlı krizlerine girip, hayatında hiç gelmediği kilolara gelip kalmış. Bu örnek istisna değil. Karbonhidratı bir anda çok fazla keserseniz onu daha fazla normalden fazla hayatınıza çekersiniz. Bu örnek burada dururken başka bir örneğe bakalım.

SAF DİYET’ in çalışma mantığı ile 15 kilo veren bir danışan ise ‘’İnanamıyorum, börek yiyorum ama yinede zayıflıyorum. Asla böyle bir şey olacağına inanmazdım. ‘’ Bu kadar suçlanan karbonhidrat bu kişiyi özgürleştiriyor işte. Siz hangisine tutunmak istiyorsanız seçim sizin tabi.

İşte özgürlük böyle bir şey; ulaştığımızda bu kadar yakınımda mıydı diyebileceğimiz kadar basit bir şey.

Bulunduğunuz coğrafyanın özelliklerini, yaşam tarzınızı, yeme alışkanlıklarınızı bir kenara bırakıp karbonhidratları bu kadar suçlamadan ve hayatınızdan çıkarmadan önce bir kez daha düşünün. Yeşil mercimek, nohut, kuru fasulye, bulgur ne kadar zararlı olabilir, kilo almanızdan ne kadar sorumlu olabilir?

www.safdiyet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir