Ketojenik Diyet Listeleri Etkili Mi?

Ketojenik diyet son bir kaç yıldır adını daha sık duyduğumuz bir diyet türü olmaya başladı. Bu diyet türü karbonhidratın yoğun bir şekilde azaltılması ve toplam alınan kalorinin çoğunun yağdan sağlanması anlamına gelmektedir. Peki, ketojenik diyet istediğiniz kiloda olmanızı sağlayabilir mi?

Ketojenik diyette yağlı besinler önemli bir yer tutar.

Ketojenik diyet nedir?

Proteinin normal oranda alındığı ketojenik diyette, toplamda aldığınız kalorinin çok büyük bir çoğunluğu yağ grubundan oluşmaktadır. Ayrıca, karbonhidrat ise neredeyse yok denecek kadar az tüketilir. 

Son zamanların popüler diyeti ketojenik diyet, geçmişten beri epilepsi hastalığının beslenme tedavisi olarak kullanılmaktadır. 

Ancak son bir kaç yıldır kilo vermek için de kullanılmaya başlanmıştır. 

Ketojenik diyet ile kilo verebilir miyim?

Gün sonunda aldığınız enerji, harcadığınız enerjiden düşükse kilo vereceksinizdir. Ancak, şöyle bir algı var: ‘’ketojenik diyetin prensibiyle ne kadar yersem yiyeyim hiç kilo almayacağım’’. Bu doğru değil. 

Ketojenik diyet sağlıklı mı?

Ketojenik diyette yağ oranı arttığı için bu durum, hayvansal yağlardan daha fazla tüketmenize ve kalp damar hastalıkları riskinizi arttırmanıza neden olabilir. Hayvansal gıdaları daha fazla tüketmeye bağlı olarak da almanız gerekenden fazla protein alabilirsiniz. Bu durumda böbreklerinize yük binebilir.

Ayrıca eğer karbonhidrat tüketimi sizin hayatınızın, kültürünüzün ve yaşam tarzınızın bir parçasıysa ketojenik diyetle kilo vermeye çalışmak sizin sosyal hayatınızı olumsuz etkileyebilir. 

Eğer vejetaryen ya da vegansanız ketojenik diyetinizin iyi planlanmış olması gerekir. 

Bununla birlikte ketojenik diyet listelerinde karbonhidrat kaynağı besinler azaltıldığı için bazı vitaminler daha eksik alınabilir. Örneğin, B grubu vitaminleri çoğunlukla karbonhidrat kaynağı besinlerde bulunurlar. Bu nedenle bu tarz bir diyeti uygularken B vitamini takviyesi almak gerekebilir. 

Ketojenik diyetle kaç kilo verebilirim?

Dünya sağlık örgütünün önerdiği aralık ayda 2-4 kg arasında kaybetmektedir. Ancak, tıpkı diğer diyetlerde de olduğu gibi alınan enerjinin harcanandan daha az olması kilo vermeyi sağlayacaktır. Sonuç olarak çok fazla kalori kısıtlaması yaparsanız daha fazla kilo kaybedeceksinizdir. Ama eğer çok fazla enerji alımı yapıyorsanız, ketojenik diyete uygun beslenmenize rağmen kilo veremeyeceksinizdir. Hatta belki de kilo alacaksınızdır. 

Ketojenik diyeti uygulamalı mıyım?

Eğer kan şekerine bağlı olan bir hastalığınız, kronik hastalığınız yoksa ketojenik beslenmeyi düşünebilirsiniz. Ayrıca karbonhidrat tüketmek sizin için çok önemli değilse bu tarz bir beslenmeyi sürdürebilirsiniz. 

Ama eğer kalp-damar hastalığınız varsa bu tarz bir diyeti uygulamayı tekrar düşünmelisiniz. Ayrıca kan şekeriniz düzenli değilse, karbonhidrat tüketmek sizin için önemliyse sağlıksız bir diyet olabilir. Belki de ketojenik diyet yerine esnek beslenme düzeninde bir diyet ile kilo vermeniz daha iyi olabilir. 

Eğer esnek beslenerek kilo vermeye karar verirseniz Saf Diyet’e başvurabilirsiniz. Bu süreçte elinizden tutarak hedeflerinize daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.

Saf Diyet, Dünya’nın ilk yapay zekalı beslenme koçudur. Hemen hiç bir kredi kartı bilgisi vermeden 7 gün boyunca ÜCRETSİZ kullanmak için tıklayın. 

www.safdiyet.com

Sevgiler

Diyetisyen Sultan Aylin Fesli

Saf Diyet Diyetisyen Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.