MİDE AMELİYATI YAPTIRMAK İSTEYENLER BURADA MI?

Her yolu denediniz ama bir türlü olmuyor, hatta insanların gözünde tabir-i caizse’’ boğazınızı tutamıyorsunuz’’. Madem siz iradenizle bunu yapamıyorsunuz o zaman size zorla bunu yaptıracak bir şey aramaya başladınız değil mi?

Eğer hikaye bu şekilde geliştiyse kendinize bir kez daha acımasızlık yapıyorsunuz demektir. Tabii ki yaşadığınız şeye, verdiğiniz sınava, savaşınıza saygısızlık yapmıyorum. Aksine çok saygı duyuyorum. Defalarca denediğinizi tahmin edebiliyorum. Ama şunu söylemeliyim ki bir süreliğine gerçekten kilo kaybı yaşasanız bile uzun vadede sizi yemeklere bağımlı eden şeyi hayatınızdan çıkarmadığınız sürece yine başladığınız noktaya bir şekilde dönersiniz. Kaç yıl sonra bilmiyorum ama dönersiniz.

Ayrıca bunun sadece bir zayıflama aracı olduğunu düşünmeyin, yemekten keyif alan ve yemeyi zihninizde paylaşma ve birlikte olma, keyif yapma hali olarak oturtan biriyseniz ameliyattan sonraki süreçte sizi psikolojik olarak büyük bir sınav bekliyor demektir (Daha önceki yazıda konuşmuştuk yemek yemeyi sevmek kilo aldırmaz aksine daha özenli yemenizi sağlar).

Bu kararı almadan önce kesinlikle çok iyi ölçüp tartmak gerekiyor. Mide ameliyatı olmasına rağmen, çok fazla kilo vermesine rağmen, bedeni ile uğraşmayı bırakmayan, sürekli bedeni ile alakalı şikayet edecek bir şeyler bulan bir sürü insan var. Onun için gerçek sebebi bulmadan bu kararı almak sizi bu kararı aldıktan sonraki süreçte psikolojik olarak yıpratabilir.

Peki, kimler mide ameliyatını yaptırabilir?

Düşünceni Değiştir Bedenini Özgürleştir kitabından bir alıntı ile açıklayalım:

‘’Artık yaygınlaşan ve her yaştan kilo problemi yaşayanların yaptırmak istediği mide operasyonları ile ilgili çeşitli otoriteler tarafından belirlenmiş bazı kriterler vardır. Bunlardan en basit olanı Beden Kitle İndeksi’nin (BKI’nin) 35’den yukarı olması ve bununla birlikte sürekli seyreden (kronik) bir hastalığın olması ile uygun görüldüğüdür.

BKI = Vücut ağırlığı (kg) / boyun karesi (m2)

BKI’nizi hesaplayıp, en azından bu kritere uygun olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Operasyon; kilo vermeyi denemiş ama başarısız olunmuş durumlarda önerilir.

Bunun doğal bir süreç olmadığını ve dışarıdan yardım amaçlı uygulanan bir müdahale olduğunu unutmayın. Beslenme kontrolü, davranış değişikliği yollarını yeterince denemeden bu yola girmemenizi şiddetle öneririm.’’

www.safdiyet.com

Düşünceni Değiştir Bedenini Özgürleştir Kitabı :

Düşünceni Değiştir Bedenini Özgürleştir – Diyetisyen Sultan Aylin Fesli | kitapyurdu.comDüşünceni Değiştir Bedenini Özgürleştir-CENEVRE FİKİR SANAT-Diyetisyen Sultan Aylin Fesli Biliyorum… Ne kadar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir