NEDEN BAZI ŞEYLERİ YEDİKÇE DAHA ÇOK YERİZ DİYE KORKUYORUZ?

Daha önce de söylediğim gibi diyet yaparken arzu ve isteklerinizi göz ardı etmemenizi öneriyorum. Yani size bir nevi canınızın yemek istediğini yiyin diyorum. Canınız pizza istediğinde pizza yiyin diyorum; fakat koca bir pizzaya ihtiyacınızın var mı gerçekten? Çoğu kişi diyetteyken çikolata yemiyor çünkü tadını alırsam daha fazla yerim diyor.

2 santimlik çikolata mı sizi devirecek? Bir kere ağzınıza sürerseniz daha fazla yiyeceğinize olan inancınızın sebebi maalesef diyette çikolata, tatlı vb. yenmesi yasaktır gibi tabuların empoze edilmesi. Bir kere yerseniz bir daha yememeniz gerektiğini düşündüğünüz için, sonrasında yemeyeceğinize söz vererek o anı doğru değerlendirip gerçekten de çok fazla yemenizdir.

Photo by Gratisography

İstediğiniz zaman çikolata yiyebileceğinize inandığınızda eskisi gibi olmayacaktır hiçbir şey.

Bir danışanıma pizza söylediğinde yarısını kaldırmasını ve sonra yemesini söylediğimde ‘’mümkün değil, o orada dururken rahat duramam, muhakkak yerim, gözüm kalır, yerim ben onu’’ demesi size de tanıdık geliyorsa şu soruyu sormak istiyorum: Tadını beğendiğiniz bir sebze yemeği olsa da pizzada verdiğiniz tepkinin aynısını verir miydiniz? Hiç sanmıyorum, mevzu pizzanın mükemmel bir tadının olması da değil, eğer öyle olsaydı tadına bakmak bile tatmin ederdi mevzu ona bir daha ulaşamazsam korkusu, diyetteyken ben onu yiyemem endişesi. Ama emin olun tıka basa dolmadan, nefes alamaz hale gelmeden, kendinizi bir saniye dinlediğinizde doyduğunuzu hissettiğinizde yemek yemenizi durdurursanız belki her gün pizza yeseniz bile zayıflayacaksınız.

Tahmin ettiğinizden daha güçlüsünüz! Gücünüzü çikolata, pizza, hamburger gibi şeylere vermeyin, o gücün gerçek sahibi sizsiniz.

Kendinizi bir gün, iki gün yemekten alıkoyarsınız, iradeli davrandığınız için kendinizi tebrik edersiniz fakat bir gün gelir tutamazsın, bu yükten kurtulmak için bakış açınıza odaklanın.

Kilit nokta bedeninizi dinlemek, ona doyup doymadığı sormak, midenizi hissetmek ve onu dinlemek.

Bir gün bir tane çikolata yediniz, ama normalde 5 tane üst üste yemekle meşhursunuz diyelim. Bir an durun ve düşünün ‘’bedenim ve midem gerçekten 5 tane çikolataya mı ihtiyaç duyuyor? Yoksa kendimi cezalandırmaya, suçluluğumu bastırmaya mı çalışıyorum ya da sohbet ederken iyi gidiyor diye mi?” İyi- kötü tüm cevapları düşünün ve sorgulayın…

Beden asla yalan söylemez. ‘’Bedenini Dinlemek’’ en iyi diyetisyenle hep bir arada olmak demektir. Yani emin ellerdesiniz demektir.

Devamı ‘’Düşünceni Değiştir Bedenini Özgürleştir’’ Kitabında https://www.kitapyurdu.com/kitap/dusunceni-degistir-bedenini-ozgurlestir/438293.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir