NEDEN BEDENİMLE BİR TÜRLÜ MUTLU OLAMIYORUM?

Bedeninize iyi bakmanın tek yolu brokoli yiyip, ekmeksiz ızgara tavuklarla bir ömür geçirmek değildir; size bu fazlasıyla empoze edilse de bunu kabul etmeyen iradeniz çok da kötü bir şey yapmıyor aslında rahat olun.

Size göre çok fazla besin/ gıda tüketmek ya da çok kalorili besinleri tüketmek kendinizi eleştirmenize, kendinizden uzaklaşmanıza ve bedeninizle mutsuz bir insana dönüşmenize sebep oluyor olabilir.

Ama durum pek de öyle değil aslında.

Siz besinlere, yediğiniz şeylere sağlıklı-sağlıksız fark etmeksizin bağımlılık gösterdiğiniz için bedeninizle mutsuz birine dönüşürsünüz. Yani doyduğunuzda yemeyi bıraksanız, sadece sevdiğiniz ve mutlu olduğunuz için spor yapsanız, kilonuzun değişmesine gerek kalmadan bedeninizle daha uyumlu ve mutlu olursunuz. İsterseniz tükettiğiniz şey pizza, hamburger olsun. Size kilo aldıran şey yemeğe bağımlı olma halidir. Kilo aldığınız için değil bağımlılık sergilediğiniz için kendinizden uzaklaşırsınız ve bedeninizi olduğu gibi kabul edemeyen insanlara dönüşürsünüz.

Bir orta boy pizza görüp de 2 dilimiyle doymanıza rağmen bırakmayıp, DAYANAMAYIP tamamını tüketme eğilimi göstermenizdir sizi bedeninizden uzaklaştıran. Yoksa pizzanın bir suçu günahı yok bedeninizi sevmemenizle, evet evet doğru duydunuz …

İstediğinizi yiyin ama doyunca ‘’Sonra acıkırsam tekrar tüketirim’’ diyip kıtlık bilincine girmeden, özgürce –kendinizi kısıtladığınız için değil- o masadan kalkmak size müthiş hissettirecektir. Uzun vadede etkilerini ve içinizdeki dönüşümü her alanda hissetmenizi bir kenara bırakıyorum. Kısa vadede sizin bedeninizi algılayış biçiminiz değiştiği için, kendinizi yanlış hissetmediğiniz için, kilo vermeseniz ya da çok az kilo verseniz bile etkisi çok daha fazla görülecektir. Çünkü sizin enerji alanınız değiştikçe, yansıttığınız da değişecektir.

İddia ediyorum ki birçok insan yemeyi çok sevdiğini iddia ettiği ve çok fazla tükettiği şeyleri gerçekten bu kadar sevip sevmediğini hiç sorgulamıyor. Sorgularsa eminim hayal kırıklığına uğrayacaklar.

Tüm baharatları hissederek, kendinizi dinleyerek, başka hiçbir şey yapmadan, zevkle yemek yiyin. Sonra sakince düşünün neden aç-tok olduğumu sorgulamadan yiyorum? Beni bağımlı yapan şey ne? Ne hissediyorum?

Cevaplar hemen gelmeyebilir aklınıza ama siz bu soruyu sormaya cesaret edin bir kere ve sonuçları hep birlikte görelim.

www.safdiyet.com

Fotoğraf: Elle Hughes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir