Neden Verilen Kilolar Geri Alınır?

Yapılan araştırmalara göre kilolu bireylerin çoğu verdikleri kilonun %90’ ını diyeti bıraktıktan sonraki ilk 1 yıl içerisinde tekrar alıyor, sonraki 5 yılda da başladıkları kiloya dönüyorlar ya da daha fazla kilo alıyorlar.

Dünya sağlık örgütü de kilo vermenin en önemli şey olmadığını anlamış olmalı ki artık kilolu bireylerin verdikleri kilolarını korumasını, obezitede beslenme yaklaşımında daha ön planda tutuyorlar.

Önce verilen kiloların neden geri alındığını inceleyelim.

Verilen kiloları geri almanın 2 sebebi var:

Verilen kiloları koruyamamanın en önemli sebebi diyet süreci bittikten sonra eski düzende yemeye başlanmasıdır. Diyelim ki kilo vermek için vejetaryen olmaya karar verdiniz, istediğiniz kiloya geldiniz ve bu süreçte kendinizle ilgili en gurur duyduğunuz şey et yememeniz. Peki ya sonra?

İstediğiniz noktaya geldiniz ve tekrar et yemeye başladınız. Zaten bu senaryodan sonra her kilo aldığınızda et yemeyi suçlayacaksınızdır. Aslında et yemek problem değil ama o kadar uzun süre o besine hasret kaldığınız için kıtlık bilinci ile ona bir anda çok düşkün olabilirsiniz. Bu ekmek, tatlı, fastfood vs. içinde geçerli. Eğer kilo vermek için belli bir besini bir süreliğine hayatınızdan çıkarırsanız diyet bitince bir anda çok düşkün olup normalden daha fazla tüketebilirsiniz. Ve başlangıç kilonuza çok hızlı bir şekilde dönebilirsiniz.

Bununla da kalmayıp ekstra kilo alabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre her sürdürülebilir olmayan diyetlerle kilo verildiğinde başlangıç kilosuna ek olarak 1.8 kg daha ekleniyor. Yani her diyeti denememek sizin için daha hayırlı.

Verdiğim kiloları korumayı nasıl sağlarım?

Kıtlık bilincine girmemek için bir yoksunluk hali oluşturmadan kilo vermeniz gerekir. Bunun için bazı öğünleri hayatınızın akışına uygun olarak serbest bırakabilirsiniz.

Sevdiğiniz yemekleri sırf kalorililer diye hayatınızdan çıkarmayın. Onlarla nasıl kilo vereceğinizi öğrenin. Bir tüm pizza ile yarım pizza size aynı oranda enerji vermez. Porsiyon kontrolü yaparak da kilo verebilirsiniz.

Yardım almaktan çekinmeyin. Anlayışlı ve kişiselleştirilmiş bir sistem ile kilo vermenizi öneririm .

Bu noktada Dünya’nın ilk yapay zekalı beslenme koçu Saf Diyet’ten de yardım alabilirsiniz.

Saf Diyet esnek beslenerek, porsiyon kontrolü ile kilo vermenizi sağlayacaktır. Ayrıca Saf Diyet kullanıcıları %80 oranında diyetlerine uysalar da ayda 2-4 kg arasında kaybediyorlar.

www.safdiyet.com adresinden kolayca üye olabilirsiniz.

Sevgiler,

Diyetisyen Sultan Aylin Fesli

www.safdiyet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.