NEDEN VERİLEN KİLOLAR GERİ ALINIR?

Yapılan araştırmalara göre kilolu bireylerin çoğu verdikleri kilonun %90’ ını diyeti bıraktıktan sonraki ilk 1 yıl içerisinde tekrar alıyor, sonraki 5 yılda da başladıkları kiloya dönüyorlar ya da daha fazla kilo alıyorlar.

Dünya sağlık örgütü de kilo vermenin en önemli şey olmadığını anlamış olmalı ki artık kilolu bireylerin verdikleri kilolarını korumasını, obezitede beslenme yaklaşımında daha ön planda tutuyorlar.

Peki neden verilen kilolar geri alınır? Bunun sebepleri de çözümleri de belli . Öncelikle sık sık diyet yapan ve sık sık fazla kilo verip geri alan kişiler daha çok kilo problemi yaşıyor, bu konuyu daha ayrıntılı konuşacağız. Her canınız istediğinde diyete başlayıp sonra bırakmak kilo aldırır -yani şimdilik aklınızda bu dursun-. Onun için her yolu denemeyin. 2 önceki yazı da neyi yapmamanız gerektiğini nasıl bulacağınızı anlattım, kendinize doğru soruları sormadan her zayıflama vaadine kanmayın, her yöntemi sorgusuz denemeyin.

Ama verilen kiloları koruyamamanın en önemli sebebi diyet süreci bittikten sonra başka standartlara, başka ya da eski düzende yaşanmaya başlanmasıdır. Yani demek istediğim şu: diyelim ki kilo vermek için vejetaryen olmaya karar verdiniz, istediğiniz kiloya geldiniz ve bu süreçte kendinizle ilgili en gurur duyduğunuz şey et yememeniz. Peki ya sonra ?

İstediğiniz noktaya geldiniz ve tekrar et yemeye başladınız. Zayıflamak isteyen biri bu amaç için vejetaryen olduysa, kilo alma sebebi için de neyi suçluyordur hepimiz anlamışızdır değil mi ? Zaten o eti yediğiniz an ona “kilo almaya sebep olan şey” bakış açısıyla bakmaya başlarsınız. Siz et yemeyerek nasıl kilo verildiğini deneyimlemiş olabilirsiniz ama et tüketerek bunu nasıl yapacağınızı hiç deneyimlemediniz ki. Bu durumda o kiloların geri geleceğini göze alın. Burada kimse hatalı, yanlış, iradesiz değil, sadece çözülmesi gereken bir mantık hatası var.

Ekmek konusunu ilerde ayrıntılı konuşacağız ama bu örneği de vermekten kendimi alamayacağım. Eğer ekmeği hayatınızdan çıkararak istediğiniz kilonuza ulaşırsanız ve sonra ekmek yemeye başladığınızda kilo alırsanız, bu durumda size kilo aldıran şey ekmek mi olur?

Siz bunu bir düşünün derim.

www.safdiyet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir