PROTEİN AĞIRLIKLI BESLENMEK SAĞLIKLI MI?

Çok fazla denk gelmişsinizdir böyle diyet türlerine. İsimleri değişir ama mantığı aynıdır: Protein kaynağı besinlerin porsiyonunu artırıp diğer makro besin öğelerinden fakir beslenmek…

Some Source of Protein

Öncelikle şunu söyleyeyim protein ağırlıklı beslenirken yağdan aşırı kısıtlı beslenmeniz çok da mümkün değildir. Çünkü proteinden zengin kaynaklar: Et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri aynı zamanda yağdan da zengin kaynaklardır. Bir de bitkisel protein kaynakları var ama onlarda içerisindeki karbonhidratlardan dolayı üvey evlat muamelesi görmektedir: yeşil mercimek, nohut, barbunya, fasulye vs. 
Protein ağırlıklı beslenmenin zayıflamak için eşsiz bir hamle olduğu düşüncesi üzerine kurulu kitaplar, hazır gıdalar git gide çoğalırken, çoğu zaman göz ardı edilen şey insan sağlığı oluyor. Bilimsel araştırmalar, protein ağırlıklı beslenmenin kilo verme üzerinde sihirli bir etkisi olduğu ya da çok sağlıklı bir beslenme tarzı olduğu ile ilgili hiçbir araştırmayı ortaya koymuyor. Şunu kavramamız çok önemli vücudumuzun çalışma prensibi şudur: vücudun ihtiyacı olandan fazla enerji aldığınızda vücudumuz bunu yağ olarak depoluyordur (Neyse ki yağ olarak depoluyor eğer protein olarak depolasaydı eklem, böbrek sağlığınız başta olmak üzere bir çok problemle karşılaşırdınız, eğer karbonhidrat olarak depolasaydı karaciğerleriniz ne halde olurdu kim bilir. Obeziteden çok daha ağır bir tablo, çok kısa sürede gerçekleşirdi). Yani bu şu demek oluyor siz gereğinden fazla karbonhidrat aldığınızda da gereğinden fazla protein aldığınızda da vücut bunu yağ olarak depoluyor.
Gün sonunda kilit nokta yine beslenme yaklaşımını tartışmadan önce porsiyon kontrolüne dikkat etmeye geliyor.

Bir de çok cüretkar olarak yenilen bu protein kaynaklarının kalorilerini değerlendirelim. Örneğin, kahvaltıda protein ağırlıklı beslenmeye çalışan kişiler peynire, yumurtaya gereğinden fazla yer veriyorlar. Bir kibrit kutusu kadar peynir yaklaşık olarak bir dilim ekmekle aynı kaloride. Bir dilim ekmeği tüketirken bir sürü suçluluk duygusu, pişmanlık hissederken fazlaca peynir yemenin çok sağlıklı olduğunu düşünmek sizce de delilik değil mi? Korktuğumuz bir dilim ekmeğin kalorisi yaklaşık onun yarısı kadar yer kaplayan peynirle aynı kaloride. Onun için proteinden zengin beslenmek zannettiğiniz kadar kilo vermede etkili bir beslenme yaklaşımı değil. Kaldı ki başta böbrek yükünü arttırarak yeterince su alınmadığında hastaneye başvuracak kadar ağır bir tablo çizebilir protein ağırlıklı beslenme diyetleri.

www.safdiyet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir