Ramazan Ayında Nasıl Kilo Verilir?

Ramazan ayı ruhumuz, zihnimiz ve bedenimiz için mükemmel bir ay. Peki Ramazan ayında tüm gün yememek kilo vermemizi de sağlar mı?

Ramazan ayı maneviyat ile ilgili bir aydır. Bu nedenle eğer sadece kilo vermek için oruç tutuyorsanız. Size önerim bu yöntemi değil de size uygun olan bir diyet türünü yapmanız.

Ama eğer asıl isteğiniz kilo vermek değilse, ancak bu süreçte buna da bir başlangıç yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Çünkü tüm gün aç kalıp, orucunuzu açacağınız zaman ”Ne kadar yemeliyim? Az mı yemeliyim? Ekmeği yememeli miyim?” diye düşünmek çok stresli olabilir. Ve bu sizi amacınızdan sapmış hissettirebilir.

Ramazan ayı: iftar menüsü

Hangi yemekten ne kadar yemeniz daha doğru olur sorusuna gelmeden önce menülerin içeriğinden konuşalım.

İftar’da çeşitlilik olması çok önemli. Yani sebze, karbonhidrat, protein, yağ içeren menüler olması idealdir.

Örneğin:

-Kuru baklagil yemeği (etli ya da etsiz) + pilav/makarna ya da ekmek + zeytinyağlı sebze yemeği

– Etli sebze yemeği + pilav /makarna + yoğurt/ayran

Bu tarz menüler genelde zaten evlerde pişen yemeklerdir. Salata her zaman ek olarak bulunabilir.

1. Protein

Protein tüm gün aç kaldığınız için çok elzemdir. Sizin özellikle oruç açtıktan sonra kendinizi dengede hissetmenizi sağlar.

2. Karbonhidrat

Yapabileceğiniz en kötü şey, ramazan ayında karbonhidrattan fakir beslenmek. Çünkü tüm gün aç olduğunuz için karbonhidrat sizin kan şekerinizi yükseltmek için çok değerlidir.

Karbonhidrattan korkmayın lütfen.

Sağlıklı yöntemlerle pişmiş olanları daha fazla tercih etmeye çalışın. Örneğin: yağlı börek yerine pilav, makarna, ekmek gibi… Bu sadece kilo vermek için değil mide ağrılarına neden olmamak için de etkilidir.

3. Yağ

Eğer yağdan çok fakir beslenirseniz, kabızlık problemine davet çıkarırsınız. Yani kızartma ve kremalı şeyleri çok tüketmediğiniz sürece Ramazan ayında yağdan çok kısmayın.

Ramazan ayı: Sahur menüsü

Sahurda en ideal menü kahvaltılık menüsüdür. Yumurta, peynir, kuruyemiş gibi besinler özellikle protein sağladığı için sahurda idealdir. Sahurda proteinden yeterli beslenirseniz, gün içinde daha dengeli olabilirsiniz.

Ramazan ayı: Ara öğün

İftar’dan sahura kadar 2 ara öğün yapmanızı öneririm. Bu ara öğün içeriği, su içeriği yüksek olan besinler olursa daha iyi olur. Örneğin meyve, çiğ sebze gibi besinler. Ayrıca bunların yanına tuzsuz kuruyemişler de eklenebilir .

Ramazan Ayında Porsiyonlarımı Nasıl Ayarlarım?

Bu verdiğim öneriler genel önerilerdir. Ancak bazen misafirliğe gitme, ağır yemekler yeme ya da dışarıda arkadaşlarla fastfood yeme gibi bu önerilere uymayan şeyler yapabilirsiniz. Bu çok normaldir.

Ramazan ayında menü seçimlerinizi %80 oranında sağlıklı yöntemle pişmiş besinlerle geçirirseniz, zaten kilo almazsınız. Ancak Ramazan ayında kilo alan bir sürü de kişi var.

Eğer bu konuda desteğe ihtiyacınız varsa, menüleriniz ne olursa olsun kilo vermek istiyorsanız, aşağıdaki önerileri takip edin:

  1. Dünya’nın ilk yapay zekalı beslenme koçu olan Saf Diyet’e ücretsiz bir şekilde www.safdiyet.com adresinden kayıt olun.
  2. Sizin boy, kilo, yaş, cinsiyet ve fiziksel aktivite durumu gibi bilgilerinizi alarak kilo vermeniz için almanız gereken kaloriyi hesaplayacak.
  3. Telegram üzerinden bir arkadaşınızla konuşur gibi ses kaydı atabilir ya da mesaj yazabilirsiniz.
  4. İftar menünüzü yazın. Size hangi öğün için sorduğunuzu soracak, orada iftarı seçin.
  5. Almanız gereken kaloriye uygun olarak size hangi yemekten ne kadar yemeniz gerektiğini yazacaktır.

7 gün boyunca hiçbir kredi kartı bilgisi vermeden ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Ramazan ayın’da diyete başlayıp 16 kilo kaybeden bir kullanıcımızın röportajı için buraya tıklayabilirsiniz.

Çokça Sevgiler,

Diyetisyen Sultan Aylin Fesli

SAF DİYET EKİBİ

www.safdiyet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.