Şekersiz İçecekler Zararlı Mı?

‘Şekersiz ve kalorisiz içecekler’ kulağa harika geldiği kadar bedeninize de geliyor mu? Saatinize baktınız; öğle / akşam yemeği saati, günün en güzel zamanları değil mi? Her gün yaptığınız gibi yemeğinizin yanında bir içecek arıyorsunuz. Yemeğin yanında içeceksiz asla diyor ama en sağlıklı olanı tercih etmek isteyip bir şekersiz (zero) içecek açıyorsunuz. Baktığınız zaman her şey yolunda. Tabağınız dengeli, lezzetli ve porsiyon kontrolü yapılmış, içeceğiniz şekersiz ve kalorisiz. Peki, problem nerede?

1. Kalorisiz İçecek Gerçeği

Problem şekersiz ve kalorisiz olduğu için gönül rahatlığıyla çoğu akşam veya öğünde tükettiğiniz soğuk içeceklerde. Gün içinde özellikle yaz sıcaklarında sağlıklı serinleyeyim diye açtığınız o şekersiz gazlı içecekte! Sıfır şeker veya şekersiz demek, içerisinde şeker yok ama yakın tadı yakalayabilmek adına tatlandırıcılar kullanılıyor demektir. Ancak bazı araştırmalar bu tatlandırıcı maddelerin obezite ve metabolik sendrom riskini artırdığını gösteriyor. Yapılan araştırmada 8 sene boyunca, haftada 21 adetten daha fazla yapay tatlandırıcılı diyet içeceklerden tüketen insanlar gözlenmiştir. Sonuçlar obezite veya fazla kilolu olarak sınıflandırılma riskinin bu tür içecekleri tüketmeyenlere göre 2 kat daha fazla olduğu yönünde olmuştur. Bunun anlamı şudur: Siz daha az kalori alırken vücut kütleniz artmaya devam ediyor. Ne kadar da masum görünüyorlardı dışardan değil mi ? Halbuki kalorisizlerdi, şeker içermiyorlardı. Şekerli olanı içmekten ne farkı kaldı şimdi, içinizi ticari cevaplarla rahatlatmalarından başka? Gidiş yolları farklı olsa da vücudunuz içerisinde yarattıkları etki çok benzerdir. Ancak sağlıkla ilgili çoğu konuda olduğu gibi, kafalar bu konuda da hala karışık. 

Bazı araştırmalar şekersiz içecek kullanımının faydalı ve kilo vermeye yardımcı olduğu yönünde. Ancak bu sizi yanıltmasın, bu içecekler sağlıklı veya beslenme sürecinde serbest olan zararsız şeyler değiller. Çok yeni bulgulara göre tek kusurları kilo alımına sebep olmaları değil. Uzun süreli tüketim sonucunda bağırsaklarınızda bulunan faydalı bakterileri bazı durumlarda ölümcül olan sepsis ve çoklu organ yetmezliğine sebep olan mikroplara çevirme yeteneğine de sahipler. Siz gönül rahatlığıyla sıfır şeker diyet içeceğinizi tüketirken vücudunuz pek o kadar da mutlu değil gibi.

Şekersiz, kalorisiz içeceklere diyet içeceği maskesi takmayın.

2. Kalorisiz Soft İçecekleri Hayatımdan Attım (Mı ?)

Araştırma sonuçlarının iyi ve kötü bulgularını değerlendirerek ve sizi en iyi hissettirecek, en sağlıklı halinize kavuşturacak seçenek doğru şıktır. Yani size stres yaratacak biçimde tamamen hayatınızdan çıkarmak mantıklı bir şık değildir. Veya birkaç iyi sonuca dayanarak her gününüze dahil etmek de mantıklı şık değildir. Eğer belli bir besin ögesi grubunu beslenmenizden çıkarmanızı gerektirecek kronik bir hastalığınız yok ise diyet hiçbir zaman kısıtlama demek değildir. Daha önceki yazıda da açıkladığımız üzere porsiyon kontrolü ile bedeninizde bir denge oluşturmaktır. Her şeyin çoğu olduğu gibi beslenmenin de çoğu zarardır, evet çok sağlıklı şeyler yeseniz bile! Bu yüzden haftada veya ayda tükettiğiniz bir iki şişe şekersiz (zero) içecek ile kilo almayacaksınız, diyetiniz bozulmayacak ve bedeninizi cezalandırmanız gerekmeyecek. Sadece bu zararları kanıtlanmış besinler ile size zarar vermeyeceğini bildiğiniz bir mesafede durmayı öğreneceksiniz. İşin bütün sırrı bu, artık siz de biliyorsunuz.

Vücudunuza aldığınız besin içeriklerini en iyi takip edebilme yöntemi etiket okumadır. Zero olarak adlandırılan bu kalorisiz içeceklerin içerisine eklenen tatlandırıcıların isimlerini veya kodlarını bu etiketlerde bulabilirsiniz. Hemen ‘sıfır kalori sıfır şeker’ yazan içerik kısmının üzerinde. Etiketlerde bulamayacağınız bilgi ise bu tatlandırıcıların, vücudunuzda basit şekerin tetiklediği reaksiyonları tetiklediğidir. Ancak vücuda giren herhangi bir şeker molekülü olmadığı için salgılanması tetiklenen hormon ile emile(meye)n moleküller arasında dengesizlik oluşur. Bu da beyne hücrelerin besin emilimi sonucunda yeterince tatmin olmadığı bilgisini iletir. Bu döngünün nereye çıktığını hepimiz artık tahmin ediyoruz; daha çok şeker ihtiyacı!

Şekersiz içeceklerin zararlarının kanıtlanması onlardan tamamen kurtulun demek değildir. Aksine zihninize ‘asla içemem’ stresini yüklemeden ‘evet içebilirim ama sınırını ben belirleyeceğim’ bilincini oluşturabilmeniz içindir. 

Sevdiğiniz ve istediğiniz içecekleri tüketerek kilo vermeye ihtiyacınız var ancak porsiyonlarımı nasıl belirleyeceğim mi diyorsunuz? Cevap için www.safdiyet.com adresinden kayıt olabilir ve aramıza katılabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.