SELÜLİT KÖTÜ BİR ŞEY Mİ? NASIL AZALTIRSINIZ? NASIL ARTMASINA SEBEP OLURSUNUZ?

Diyelim ki selülitleriniz, çatlaklarınız var. Eeee? Niye yazlık yerde yaşam tarzınıza uygun olmasına rağmen şort giymiyorsunuz, insanlar sizin hakkınızda kötü bir şey söylemesin diye mi bu kendinizi saklama çabası? Daha kabul edilebilir ve onaylanmış bir insan olabilmek için mi bu olduğumuz kişiyi saklama çabası?

Selülit iyidir ya da kötüdür bir önemi yok eğer bulunuyorsa sizin gerçekliğiniz budur ve bunu saklamanıza gerek yok. Bir beden doğru ya da yanlış olamaz. Selülitiniz yoksa siz daha doğru bir bedene sahipsiniz demek değildir bu. Eğer selülitiniz varsa bu sizin, başında hiçbir etiket olmadan selülitleri olan biri olduğunuzu gösterir. Hepsi bu. Dramatize etmenizi ve bunun için çabalamanızı isteyen çok, çünkü ‘’selülit pazarı’’ denen bir pazar var. Türlü türlü yöntemler var, işe yararlar mı birazdan anlatacağım ama önce selülit algısına bakalım.

Selülit olmaması gereken bir şey gibi algılanıyor ama selülit sakınılacak kötü bir şey değil, hatta birçok insan kadınsılığı ve gücü simgelediğini düşünüp daha çekici buluyor selüliti (bizim gibi ülkelerde pek değil tabi yoksa Pazar beslenemez).

Dünyaca Ünlü Şarkıcı Stefflon Don ve Selülitleri

Selülitin birçok sebebi var: Genetik faktörler, dolaşım sistemindeki bozukluklar, sık kilo alıp verme vs. Eğer genetik faktörlerden dolayı selülitleriniz varsa yani ailenizdeki çoğu kadında selülit varsa, selülitli olmanız sağlıksız bir bedene sahip olduğunuzu falan da göstermez. Eğer dolaşım sistemi ile ilgili bir sıkıntı varsa bu kilonuzdan bağımsız olarak karşılaşabileceğiniz bir şey, zayıf da olsanız kilolu da olsanız selülitiniz olur. Dolaşım sisteminizi hızlandırmak için: bol su, tabiî ki her şeyin başı sağlıklı beslenme ama en önemlisi de fiziksel aktivite, egzersiz olmadan selülit görünümünü azaltmak pek mümkün görünmüyor. Sadece beslenme ile azaltamazsınız, eğer selülit karşıtı içecek vs diye bir başlık görürseniz bilin ki bu samimi olmayan bir pazarlama hilesidir. Egzersizde amaç keyif aldığınız ve sürdürebildiğiniz bir egzersizi hayatınıza entegre etmek olmalıdır, amaç selülitlerden kurtulmak olmamalıdır. Kaldı ki selülitten tamamen kurtulmak için bir çözüm yok, yani selülitiniz varsa bunu azaltabiliyorsunuz ama tamamen yok edemiyorsunuz. Ve egzersiz selülit görünümünü azaltma da etkili bir yöntem.

Selülit ile ilgili her gün yeni bir yöntem çıkıyor ama en kötüsü bu yöntemlere ‘’tedavi ‘’ ismi verilmesi. Selülit bir hastalık değildir(bazı doktorlar aşırı ve yayılmış selülit oluşumunu dolaşım bozukluğu olarak değerlendirip hastalık olarak kabul edebiliyor). Bu nedenle tedavi kelimesi bilinçli kurulan bir cümledir. Bu oyuna gelmeyin.

Bu selülitten kurtulma yöntemlerinde öncesi sonrası fotoğrafları çoğu zaman ışıkları ayarlayarak yapılan görsellerdir, kanıtlanmış bir yöntem henüz yok, kısa vadede dolaşım sistemi hızlandırılsa bile siz bu süreci devam ettirmediğiniz de başlangıç noktasına geri döneceksinizdir.

Ve asıl bombayı sona sakladım! Yukarıda selülit oluşumu sebeplerinde sık sık kilo alıp vermekten de bahsettim. Sık sık kilo alıp vermek derken şunları kastetti: çok sık diyet yapıyorsanız, sürekli zayıflamanız gerektiğini düşünüyorsanız, detoks sularını içip 3–5 günde 3–5 kg kas ve su kaybediyorsanız selülitleriniz artıyor. Yani kısa dönem sebze meyve ağırlıklı ve karbonhidrattan uzak beslenmek ve sonrasında devam edemeyip dağıtmaktansa , kalorili bile olsa yediğiniz şeyleri doğru porsiyonda tüketerek zayıflamak selülit artışını engellemede daha etkili.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir