SPORLA NASIL ZAYIFLAYAMAZSINIZ?

Spor da tıpkı zayıflamaya çalışırken beslenme konusunda uygulanan yanlış stratejiler gibi kavram karmaşasına yol açıyor.

Zayıflama hedefine ulaşmak İÇİN spor yapmak tam bir saçmalık. Eğer sporu zayıflamak için yapmak zorunda olduğunuz bir şey olarak görüyorsanız, ona katlanmak zorunda olduğunuzu da düşünürsünüz. Ve istemediğiniz bir şeye birkaç günden fazla katlanmak zordur. Ama diyelim ki katlandınız; ve tabir-i caizse işkence gibi bir süreci atlattınız, istediğiniz kiloya geldiniz.

Peki ya Sonra?

Photo by Victor Freitas

Spor yapmayı bıraktınız ve kilo aldınız? Otomatik olarak spor yapmayı bırakmayı ve kilo almayı özgürlük olarak işleyeceksiniz zihninize. Ve zihin özgürleşmek istedikçe kilo almak daha kolay hale gelecek. Ve kilo aldıkça biz besinlerin kalorilerini, kendi iradesizliğimizi suçlayarak başarısız kısıtlı zayıflama serüvenlerine atılıp duracağız.

Spor zayıflama uğruna harcanmayacak kadar güzel bir şeydir. Onun için spora olan bakış açınızı değiştirmek sizi daha da özgürleştirebilir. Öncelikle sevdiğiniz bir spor, size hitap eden bir spor bulmak öncelikli iş olmalıdır ki; istenilen kiloya gelindiğinde bırakılacak bir şey değil, genel olarak yaşam standartınızı yükselten, size keyif veren, üzerinizdeki stresi atmanızı sağlayan, hatta kendinizi şımarttığınız bir aktiviteye dönüşsün. Eğer bir fiziksel aktivite yaparken ‘’Acaba şu an kaç kalori yakıyorumdur?’’ sorusu hiç durmadan kafanızda ise; muhtemelen size hitap eden bir spor yapmıyorsunuzdur.

Sporun hayatınıza entegre olabilmesi için,Yaparken keyif almanız kilit bir özelliktir.

Sporun yanlış anlaşılmasına sebep olan bir diğer davranış da ceza için spor yapmak. Spor bedenimizi daha fazla hissedip daha fazla bütünleştiğimiz bir aktivite iken nasıl 2 lokma fazla yenilen yemeğin bedeli statüsüne düşürülür. Bu hem bedeninize , hem kaslarınıza, hem de duygularınıza saygısızlık.

Spor bir ceza değil, aksine ödül gibi algılanılırsa emin olun hayatınız daha çekici bir hale gelir.

Ayrıca zayıflamak için sadece spor yapmanın yeterli olduğu bakış açısı teknik olarak da doğru değil. Kişiye göre değişir ama örnek vermek gerekirsek: 45 dakikalık orta tempo bir yürüyüşle 300–350 kcal harcayabilirsiniz ama 1 porsiyon künefe 450–500 kcal. Yani zannettiğiniz kadar çok kalori harcamıyorsunuz.

Yediğiniz besinleri doyduğunuzda bırakarak, porsiyon kontrolüne odaklanarak yani beslenmenize de dikkat ederek sporu hayatınıza entegre ettiğinizde en fazla verimi alırsınız.

Spor konusunu ilerde tekrar konuşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir