Ne Yaparsan Sporla Kilo VereMezsin?

Spor da tıpkı kilo vermeye çalışırken beslenme konusunda uygulanan yanlış stratejiler gibi kavram karmaşasına yol açıyor.

Kilo verme hedefine ulaşmak için spor yapmak bazen tam tersi etki yaratabilir. Eğer sporu kilo vermek için yapmak zorunda olduğunuz bir şey olarak görüyorsanız, ona katlanmak zorunda olduğunuzu da düşünürsünüz. Ve istemediğiniz bir şeye birkaç günden fazla katlanmak zordur. Ama diyelim ki katlandınız; ve tabir-i caizse işkence gibi bir süreci atlattınız, istediğiniz kiloya geldiniz.

Photo by Victor Freitas

Peki ya sporla kilo verdikten sonra?

Spor yapmayı bıraktığınızda, buna bağlı olarak kilo alma ihtimaliniz yüksektir. Bu durumda otomatik olarak istediğiniz kiloda olmak için zorluk çekmeniz gerektiğini, keyif almamanız gerektiğini kodlayabilirsiniz. Ve zihin özgürleşmek istedikçe kilo almak daha kolay hale gelecek. Ve kilo aldıkça biz besinlerin kalorilerini, kendi iradesizliğimizi suçlayarak başarısız kısıtlı zayıflama serüvenlerine atılıp duracağız.

Spor kilo verme uğruna harcanmayacak kadar güzel bir şey aslında. Onun için spora olan bakış açınızı değiştirmek sizin daha uzun süre sporu hayatınıza entegre etmenizi sağlayabilir. Sevdiğiniz bir spor, size hitap eden bir spor türü bulmak öncelikli iş olmalıdır ki; istenilen kiloya gelindiğinde bırakılacak bir şey değil, genel olarak yaşam standartınızı yükselten, size keyif veren, üzerinizdeki stresi atmanızı sağlayan, hatta kendinizi şımarttığınız bir aktiviteye dönüşsün. Eğer bir fiziksel aktivite yaparken ‘’Acaba şu an kaç kalori yakıyorumdur?’’ sorusu hiç durmadan kafanızda ise; muhtemelen size hitap eden bir spor yapmıyorsunuzdur.

Sporun hayatınıza entegre olabilmesi için yaparken keyif almanız kilit bir özelliktir.

Sporun yanlış anlaşılmasına sebep olan bir diğer davranış da ceza için spor yapmak. Spor bedenimizi daha fazla hissedip daha fazla bütünleştiğimiz bir aktivite iken nasıl ”2 lokma fazla yenilen yemeğin bedeli” statüsüne düşürülür? Bu hem bedeninize, hem kaslarınızan hem de duygularınıza saygısızlık.

Spor bir ceza değil, aksine ödül gibi algılanılırsa emin olun hayatınız daha çekici bir hale gelir.

Spor yapmak çok kalori mi yaktırır?

Kilo vermek için sadece spor yapmanın yeterli olduğu bakış açısı teknik olarak da doğru değil. Kişiye göre değişir ama örnek vermek gerekirsek: 45 dakikalık orta tempo bir yürüyüşle 300–350 kcal harcayabilirsiniz ama 1 porsiyon künefe 450–500 kcal. Yani zannettiğiniz kadar çok kalori harcamıyorsunuz.

Yediğiniz besinleri doyduğunuzda bırakarak, porsiyon kontrolüne odaklanarak yani beslenmenize de dikkat ederek sporu hayatınıza entegre ettiğinizde en fazla verimi alırsınız.

Eğer esnek beslenerek kilo vermek istiyorsanız; fakat bunu yaparken elinizden tutan birine ihtiyacınız varsa Dünya’nın ilk yapay zekalı beslenme koçu Saf Diyet ile 7 gün boyunca ücretsiz konuşmak için www.safdiyet.com adresinden kayıt olabilirsiniz.

Sevgiler,

Diyetisyen Sultan Aylin Fesli

Saf Diyet Diyetisyen Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.