SU İÇMEK ZAYIFLATIR MI?

Su içmenin ne kadar önemli olduğunu tabiî ki biliyoruz, bunu tartışmayacağız ama gerçekten ne işe yaradığını ve ne kadar içilmesi gerektiğini biliyor muyuz?

Fotoğraf: Pixabay

Düşünceni Değiştir Bedenini Özgürleştir kitabından bir alıntıyla bahsedelim.

‘’Sadece su tüketimini arttırarak kilo veren insanlar tanıyorum. Vücudunuzda olan tüm tepkimeler için, şu an bu kitabı elinizde tutabilmek için, okumak için vücudunuzda tepkimeler gerçekleşiyor ve bu tepkimeler için su gereklidir. Yağ yakımı için de! Vücudun yaktığı yağları nefes, dışkı, ter ile dışarı atması için yine suya ihtiyacı vardır.

Yemeklerden hemen önce 1 bardak su, sabah uyanınca 2–3 bardak su içmenizi öneririm. Çok fazla et, tavuk, balık tükettiğinizde (yani protein kaynağı olan besinleri fazla tükettiğinizde), tatlı yediğinizde, çok tuzlu yediğinizde, çok terlediğinizde normalde içtiğiniz suyu biraz daha arttırmanızı öneririm. Yaklaşık olarak günlük 8–12 bardak arasında su tüketmeliyiz.

Bir arkadaşım özellikle akşam saatlerinde halsizlik ve baş ağrısı, baş dönmesi gibi problemler yaşadığını söyledi. Beslenme düzenine baktığımızda bütün gün iş yerinde suyu fazla içemediği için akşam saatlerinde 3 litreye yakın suyu çok kısa sürede tükettiğini fark ettik. Bir danışanım ise çarpıntı, baş dönmesi, mide ağrısı ve halsizlikten şikayet ettiğinde, gün içinde toplamda 4 litreye yakın su içtiğini fark etti. Su tüketimi normal sınırlara çekilince şikayetler de çekildi bir kenara. Her şeyin olduğu gibi bizim bedenimizin mihenk taşı olan suyun da fazlası zarar.

Su tüketmeyi hiç istemiyorsanız, tadı midenizi bulandırıyorsa, içine aroma vermesi için mevsim meyveleri, tarçın gibi baharatlar, yeşil yapraklı sebzeler koyarak su tüketiminizi arttırabilirsiniz. Gün içinde yoğurdu ayran şeklinde suya katarak içebilirsiniz.

Ayrıca soda, çay, kahve suyun yerini tutamaz, aksine fazla kahve, çay vücutta su tutumuna neden olabilir.’’

Bazı insanlar zayıflamak için vücutlarına dışarıdan oksijen almaya çalışıyorlar, halbuki su oksijeni alabileceğimiz bir madde. Bu nedenle sadece suyun hayatınıza entegre edilmesi bile uzun vadede fark yaratacaktır. Ama şunu da söylemeden edemeyeceğim: içine koyduğunuz maydanoz, limon sihirli etkilerle sizi zayıflatmayacaktır.

Özellikle yaz aylarından normalden biraz daha fazla su içmek gerekiyor, eğer yaz aylarında terleme ile birlikte yeterince sıvı alınmazsa kabızlık problemi yaşanabilir.

Peki suyu az içmesi gereken birileri yok mu? Tabi ki var, mesela , böbrek fonksiyonları yetersiz veya kalp yetmezliği olan kişiler suyu daha az tüketmelidir. Sadece bu iki kronik hastalıkta değil, durum ve şartlara göre doktorun önerisi ile bazen tedavi süresinde sıvı alımı kısıtlanabilir.

www.safdiyet.com

Düşünceni Değiştir Bedenini Özgürleştir Kitabı İçin:

https://www.kitapyurdu.com/kitap/dusunceni-degistir-bedenini-ozgurlestir/438293.html

https://www.dr.com.tr/Kitap/Dusunceni-Degistir-Bedenini-Ozgurlestir/Egitim-Basvuru/Saglik/Beslenme-Diyet/urunno=0001725496001

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir