‘’TATLIYA ÇOK DÜŞKÜNÜM KİLO VEREMEM Kİ ‘’ DİYENLER HAKLI MI ?

Tatlı yemeye çok düşkün olanlar burada mı? Tatlılar genelde hacmi küçük ama kalorisi o kadar küçük olmayan gıdalardır. Fazla ve sık tüketimi bu nedenle kısa sürede, fazla kalori alımına neden olur. Ama sadece kalorisi nedeniyle değil, tatlılar glisemik indeksi yüksek olduğu için kan şekerini hızlı yükseltip hızlı düşürme potansiyeline sahiptirler. Bu nedenle tatlıdan kısa bir süre sonra acıkma ihtimali de yüksektir, ‘’şimdi istediğim tatlıyı yiyeyim, sonra bir şey yemem’’ mantığı işe yaramayacak hatta daha fazla kan şekerini düşürüp daha çok yemek yeme eğilimi göstermeye neden olacaktır.

Tatlıyı çok sevmekle kan şekeri kontrolünün sağlanmaması birbirine çok sık karıştırılır. Şimdi ikisini de inceleyeceğiz. Bakalım siz tatlıyı çok mu seviyorsunuz yoksa kan şekeri kontrolünüzü mü sağlayamıyorsunuz.

Öncelikle tatlıyı özellikle belirli saatlerde mi istiyorsunuz, bunu belirlemek çok önemli çünkü eğer her gün saat 15.00 civarı canınız çok tatlı istiyorsa öğle yemeği ile akşam yemeği arasındaki zamanın uzunluğu ve sizin o saatlerdeki hareket potansiyelinizi düşünerek bir sonuca varmak lazım. Belki öğle yemeği yeme alışkanlığınız yok ya da çok az yiyorsunuz ve bunun sonucunda o saatlerde kan şekeriniz düştüğü için vücudunuz sizi, karbonhidrat içeren ve hızlıca kan şekerinizi yükselten bir gıdaya yönlendirebilir ve bunlar genelde tatlı ya da şekerli hazır ürünlerdir. Ve siz bu durumdan yola çıkarak tatlıyı çok sevdiğinizi, tatlıya çok düşkün olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Eğer öğün sonrası yani tokken canınız tatlı istiyorsa; yemekten sonra tatlı yeme bir alışkanlık olabilir. Ve bu 1 tam porsiyon tatlı yerine 1 adet hurma ile bile tatmin edebileceğiniz basit bir şey olabilir.

Eğer canınız sık sık tatlı istiyorsa ve siz kilo alıyorsanız ya da tatlı yüzünden kilo veremediğinizi düşünüyorsanız bunun sebepleri aşağıdaki yanlışlar olabilir:

1. Eğer zayıflamak için vejetaryen beslenmeyi ya da sadece yağlı diye peynir, et,tavuk gibi protein kaynaklarını az tüketmeyi benimsediyseniz, yerine kurubaklagil vs eklemediyseniz tatlı yeme krizlerinizin sebebi proteinden fakir beslenmeniz olabilir. Kendinizi deneyin, bir gün kahvaltıda proteinden fakir beslenince ne kadar sonra acıkıyorsunuz? Vücudunuzu dinleyin. Yumurta, peynir, ceviz gibi protein içeren besinlerden yeterince aldığınız -sizin için yeterince ne kadar demektir bilmiyoruz ama SAF DİYET biliyor olabilir, öğrenmek için www.safdiyet.com u ziyaret edebilirsiniz-günler de aynı derecede tatlı istekleri oluyor mu? Kendinizi keşfedin.

2. Çok uzun saatler kendinizi aç bırakırsanız, vücudunuz size ‘kan şekerimi normal düzeye getir’’ komutunu verip şekerli şeyleri fazla tüketmeye neden olabilir.

3. Tatlı yedikten sonra pişmanlık duyup ‘’bugün başka bir şey yemeyeceğim’’ ‘’akşama yemek yemem’’ ya da ‘’akşama sadece meyve yerim’’ cümleleri en sık kurulan cümlelerdir, ve üçü de birbirinden yanlış stratejilerdir,birincisi tatlılar kan şekerini hızlı yükseltip hızlı düşürürler, bu nedenle 2 saat içinde acıkmanız çok muhtemel, kan şekerini dengelemesi için sonrasında bir şey yemeniz gerekebilir(eğer akşam yemeğinde ya da çok geç saatte yemediyseniz) . eğer yememeye kendinizi zorlarsanız kan şekeriniz daha da düşer ve vücudunuz yine sizin sağlığınız için aynı komutu verir: ‘’kan şekerimi en kısa yoldan düzelt’’. Akşamı meyve ile geçiştirme kulağa hafif geliyor ama meyvelerde karbonhidrat kaynağı olduğu için, şekerli tatlı üstüne meyve , gün sonunda fazla karbonhidrat almanıza neden olacak.

Bu konuda yapılabilecek en önemli şeyler: proteini az tutmamak, suyu bol içmek, öğünlerin birini çok az tutup, birinde abartmamak (genelde öğle yemeği geçiştirilip akşam yemeği abartılır çünkü akşama kadar kan şekeri düşer), öğünler arasını çok uzun saatler tutmamak, aralarında 4–5 saatten fazla fark varsa muhakkak ara öğün yapmak(çok basit geliyor ama inanın çok etkili).

Eğer çok sevdiğiniz bir tatlı varsa, öğle saatlerinde öğle yemeği yerine yiyip 2.5–3 saat sonrasında hafif de olsa tekrar bir şey atıştırarak kan şekerinizi kontrol altına almanızı öneririm.

Eğer sürekli tatlı isteği yemekten sonra oluyorsa, 2 kaşıkla o tadı alıp büyük porsiyonlara ihtiyacınız olup olmadığını sorgulamanızı öneririm.

Ayrıca sütlü tatlılar şerbetli olanlara nazaran daha sağlıklı diyebileceğimiz tatlılar, sürekli tüketiyorsanız sütlü tatlılara ağırlık vermenizi öneririm.

En doğru porsiyon bilgileri ile hayatınızı iyileştirmek için www.safdiyet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir