‘’YEMEK YEMEYİ ÇOK SEVDİĞİM İÇİN ZAYIFLAYAMIYORUM’’ DİYENLER HAKLI MI ?

Sıkça duyduğumuz belki de sıkça söylediğimiz bir cümle değil mi? :

‘’Ben yemek yemeyi çok seviyorum, onun için diyet falan yapamıyorum, zayıflayamıyorum’’.

Bu bakış açısının doğru olup olmadığını irdelemeden önce, bu bakış açısına sahip olmanın bedelini öğrenelim. Eğer yemek yemeyi sevdiğiniz için isteseniz de zayıflayamayacağınızı düşünüyorsanız, bu düşünce sizi ‘’çaresiz’’ hissettirecektir. Hatta kurban psikolojisine girmenize neden olacaktır. Ve kilo verme konusu çaresiz hissedebileceğiniz bir konu değil.

Yemek yemeyi çok sevmekle, aşırı yemek yemek aynı şey değildir. Fazla yemek yediğiniz için kilo alırsınız yemek yemeyi sevdiğiniz için kilo almazsınız.

Fotoğraf: nappy

Midenizi dinlemeden doydum mu doymadım mı demeden yemek yediğiniz için kilo alırsınız, yemeyi sevdiğiniz için değil.

İhtiyacınız olandan fazlasını yemek, aşırı besin tüketimi yapmak ‘’yemek yemeye bağımlı olma’’ halinin habercisidir. Size kilo aldıran da bu bağımlılık halidir. Ve siz kendinize yemek yemeyi sevmenin yanlış olduğunu empoze ederken aslında çok kötü bir şey yapıyorsunuz, çünkü yemek yemeyi sevmek özgürce zayıflamanın mihenk taşlarından biridir.

Gerçekten yemek yemeyi seven birinin davranışlarını inceleyelim mi? Yemek yemeyi çok sevdikleri için yemek yeme anı çok kıymetlidir bu insanlar için, dostlarla aileyle olma hali çok önemlidir, yeni yemekler tüketmeye, denemeye fazlasıyla açıktırlar.

Fastfood gibi geçiştirilmiş yemekler yerine özenle hazırlanmış, emek verilmiş besinleri tüketmeyi tercih ederler. Tek öğünle kendilerini doyurmazlar çünkü her zaman yeme fikrine açık oldukları için midelerinde bir boşluk bırakırlar. Yavaş çiğnerler yemekleri ki; tadı tam alsınlar. Yemek yerken televizyonla, tabletle vs. uğraşmazlar, çünkü odaklandıkları şeyin sadece yemek olmasını isterler. Yemek yemek onlar için öyle önemlidir ki bütün baharatları hissetmek için ağızlarında dolandırırlar.

Yani zihinsel olarak uyuşarak, dikkatsizce ve hızlıca yemezler ve yavaş yedikleri için doygunluk hissini hissetme ihtimalleri daha yüksektir. Acıktıklarında sevdikleri yemekleri tekrar yiyeceklerini bildikleri için-çünkü yemek yemeyi çok seviyorlar- kıtlık bilincine girmezler.

Sizce yemek yemeyi çok sevmek midir kilo aldıran ya da zayıflamaya engel olan şey; yoksa yemek yemeye yeterince önem ve değer vermemek mi?

www.safdiyet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir