ZAYIFLAMA ÇAYLARI İLE ZAYIFLAMANIN HİKAYESİ

Zannediyorum ki bu çaylardan haberi olmayan yoktur. Çünkü bu çaylar her zaman karşımıza çıkıyor; sevdiğimiz oyuncuların, şarkıcıların, tv sunucularının, popüler insanların Instagram, Facebook sayfalarında, elbise almak için girdiğimiz bir sitenin reklam bölümünde vs her yerde ama her yerde bu çayların reklamını görüyoruz.

Peki, bu çaylar gerçekten mucizeler yaratıp, sihirle kilo verme sürecimizde etkili olabilirler mi? Eğer bunları satın alıyorsanız bu sorunun cevabının evet olma ihtimaline tutunmuşsunuz demektir. 1000 yıldan fazladır doğa da olan bitkinin bir anda yağ yakan etkisi olduğu vurgulanmaya başlanır çünkü öbür türlü bu kadar çok para veremeyiz. Kendinizi aptal gibi ya da yanlış yapmış zannetmeyin, zihniniz size mucizevî ve sihirli bir şey var diyorsa vardır bir bildiği.

Sadece o şey, bu çaylar değil.

Hadi bu zayıflama çayı mevzusunu birazcık daha açalım (Bu yazıda spesifik olarak bir çay türünden bahsetmek istemiyorum, çünkü bu sene zayıflatan otlar, bitkiler, çaylar seneye zayıflatmayacak yerine başka çaylar gelecek. Onun için konu hangi ot, bitki, çay olduğu değil).

Fotoğraf: congerdesign

Öncelikle insan vücudunun nasıl çalıştığı ile ilgili bir konuya açıklık getirelim: Vücudumuz, ihtiyacımız olandan fazla kalori aldığımızda ya da yemeğe bağımlılık gösterdiğimizde kendisine fazla gelen her şeyi zaten yağ olarak depolayacaktır. Yani siz çok fazla protein de alsanız, fazla karbonhidrat, fazla yağ da alsanız sonuç aynı: Vücut yağ olarak depolayacaktır. Bu depolanan yağları sihirli bir çayla yakmaya çalışıyorsunuz. Ama maalesef vücudunuz mükemmel bir çalışma sisteminde böyle bir sisteme yer vermemiş, bunun için onu suçlamalı mıyız yoksa teşekkür mü etmeliyiz bilmiyorum. Ona siz karar verin.

Peki, bu çaylarla kilo veren insanlar bunu nasıl yapıyorlar?

Bazen ‘’ağzın boş durmaması’’ hali bir şeyler yemek ve bir şeyler içmekle karıştırılır. Bu nedenle yemek yemek yerine bir şeyler içmek zaten başlı başına fazla kalori alımını bir noktaya kadar önleyebilir.

Mesela sürekli belli saatler arasında kuru yemiş atıştıran bir insan kuru yemişler alıştırdığı saatte 2–3 fincan bir şeyler içme sorumluluğunu hissettiğinde kuru yemişler yerine içecekle de tatmin olabilir. Yani bu içilen içeceğin kalorisi ve içerisindeki maddelerden bağımsız olarak olabilecek bir şey. Ayrıca otların bitkilerin içerisinde laksatif etki yaratan maddeler olabilir ya da bu maddeler çaylara sonradan ekleniyor olabilir. Bu nedenle bağırsak hareketlerinizde hızlanma olması yağlarınızın yakıldığı anlamına gelmez. Eğer ishal oluyorsanız muhtemelen vücudunuz sizi bir şeyden kurtarmak istiyordur bu anlamda iyidir; fakat kendinizi bile isteye ishal olmaya meyilli hale getirmek sağlıklı bir davranış değildir.

İshal ve aşırı idrara çıkmakla kaybedilen kilolar kas ve sudan özellikle de vücuttaki sudan kayıp sağlarlar. Bu nedenle uzun vadede koruyabileceğiniz kilo kayıpları değillerdir bunlar.

Bazen de işin psikolojik kısmı devreye girer ve ‘’Bir sürü para verip bu çayı aldım zayıflamak için, o zaman hadi zayıflamak için bir şeyler yapayım’’ fikri oluştu için daha az yeme eğilimi gösterebilirsiniz. Bu da kısa vadede birkaç kilo kaybı sağlar. Ama bunların hiçbiri yağdan kilo kaybetmeyi sağlayacak sihirli bir etkiye sahip değildir.

Sihirli ve mucizevî bir zayıflama yöntemi var ama bu yöntemi sadece kendi gücünüzü keşfederek deneyimleyebilirsiniz.

Size ait olan o gücü çaylara çorbalara bel bağlayarak harcamayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir